Weblog Letem světem MIME type pro XHTML dokumenty :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


MIME type pro XHTML dokumenty

Server Webstandards.org se po nějaké době opět vrací k jednomu dosud otevřenému problému, který se týká nejvhodnějšího MIME typu pro XHTML dokumenty. Článek Serving XHTML with right MIME type poukazuje na to, že ačkoliv správný MIME typ je application/xhtml+xml, žádná verze MSIE tento typ nezná, dokonce ani poslední verze 6.0. Autoři článku proto vedli diskuzi s lidmi z organizace W3C, jak tedy problém rozumně řešit s ohledem na zpětnou kompatibilitu. Získané informace pak závěrem shrnuli v přehledné tabulce.

A jak to řeším já osobně? XHTML stránky servíruji jako text/html, což není úplně košer, ale v dané chvíli asi nejoptimálnější řešení. Všechny browsery tomu rozumí a umí takový dokument zpracovat. Narozdíl od application/xhtml+xml, takovou stránku například MSIE neinterpretuje, ale zobrazí jako textový soubor. Vidíte tedy pouze zdrojový kód.

Tímto problémem jsem se zabýval i v minulosti, byť pouze ve vztahu k XHTML 2.0. Jen tak na okraj - tento problém vůbec neexistuje například v Mozille, která s MIME typy nakládá korektně, což se můžete dočíst i na stránkách CZilly v článku MSIE versus Mozilla v části věnované podpoře XHTML. A ještě pro úplnost přidávám odkaz na RFC application/xhtml+xml a předchozí RFC text/html.

4.9.2003 | 22:47 | přidal Lukin

Vaše názory

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.9.2003 v 23:43

osibka: RFC (nie RCF)

Martin Snížek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.9.2003 v 18:26

"XHTML stránky servíruji jako text/html, což není úplně košer" Není to sice úplně košer, ale u XHTML 1.0 Strict to specifikace povoluje (alespon pokud si dobre vzpominam) -- mozne MIME-typy jsou zde oba dva ("text/html" i "application/xhtml+xml"). Stejná situace je i např. u HTML DOMu, který je podle specifikace povoleno pouzivat i u XHTML 1.0 (ale jiz by nemel byt pouzivan u XHTML 1.1 a vyssich). Jeho roli ale narozdil od tech MIME-typu dodnes zadna jina specifikace neresi a bez nej je v JS mnoho uloh neresitelnych (zkuste se bez HTML DOMu dostat k textu v textovem policku formulare, ktery zadal uzivatel). To jsou mj. i duvody, proc ja osobne povazuji pro dnesni stranky za daleko lepsi jazyk XHTML 1.0 nez XHTML 1.1.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.