Weblog Letem světem Vracím se k novému W3C validátoru :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Vracím se k novému W3C validátoru

Lidé u nás i v zahraničí zkouší novou verzi validátoru vyvíjenou organizací W3C, o kterém jsem referoval před pár dny ve spotu Vylepšený W3C validátor. V komentářích tohoto spotu pak zazněl i návrh Martina Doudy, který ve zkratce žádá to samé, co obsáhle popisuje i Simon Willison. Oba si přejí odstranění stávajícího stavu, kdy výskyt jedné syntaktické chyby v kódu stránky způsobí leckdy i desítky chybových hlášek. Typicky například neukončený tag, špatný zápis entity či zapomenuté uvozovky. Což o to, já souhlasím, ale obávám se, že se nejedná o snadný kousek. Museli bychom totiž naučit validátor, aby našemu kódu dokázal porozumnět, aby pochopil, co se autor snažil doopravdy vytvořit. Zatím se validuje jen otrockým hledáním odlišností od specifikace.

2.9.2003 | 21:32 | přidal Lukin

Vaše názory

Jirka Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 3.9.2003 v 0:30

Řešení je poměrně jednoduché - stejně jako všude, kde se zpracovávají data: nabídnout možnost zvolit si kteroukoliv z obou variant.

Jiří Bureš Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 3.9.2003 v 7:53

Tak, tak. Navíc každá chyba má svůj (interní) kód. Validátor by měl rozpitvat první výskyt chyby a pak vypsat třeba, že se stejná chyba vyskytuje ještě 50-krát (s odkazem na samostatnou stránku) nebo vypsat čísla řádků. Číst ty šílené nudle se 3 stejnými chybami pořád dokona je dost otrava.

MaD Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.9.2003 v 19:59

Inteligentnější opakování chyb by pomohlo dost. Další věc, která by pomohla je speciální zpracování (cca 10) nejčastějších případů (nejvýznamnější je asi můj oblíbenec ampersand v URL, příp. alt u img). A konec konců ten parser by se mohl chovat inteligentněji v případě, že najde chybu. Typicky pokud najdu 1. chybu v hodnotě atributu, přeskočím atribut až po jeho ukončení a dál analyzuju až odtud. To odstraní případy, kdy výskyt jedné chyby validátor zmate natolik, že vypisuje "nesmysly" dokud se někde shodou okolností nechytne. A to není až tak obtížné a dělají to všechny běžné překladače.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.9.2003 v 20:21

To je fakt, ryzí souhlas. Doufejme, že nová beta bude ve finální podobě obsahovat alespoň náznak (nejen) těchto nápadů, koneckonců ohlasů a doporučení do příslušného fóra vývojářů doputovalo opravdu dost.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.