Weblog Letem světem Vylepšený W3C validátor :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Vylepšený W3C validátor

Markup Validation Team, tedy lidé vyvíjející W3C validační nástroje, představil novou beta verzi HTML/XHTML validátoru. Změny jsou důležité hlavně pro méně zkušené kodery, kterým validátor nabízí dvě nové vychytávky. První novinkou je vylepšení funkce Verbose Output, která konečně zajišťuje podrobné a srozumitelné vysvětlení ke každé nalezené chybě. Podívejte se například na validaci Google.com. Druhou funkcí je Fussy Parsing, která dokáže v kódu najít a vypsat konstrukce, které jsou sice technicky validní, ale ve většině případů nechtěné a vzniklé omylem. Obě nové funkce lze samozřejmě zapínat a vypínat a přizpůsobit si tak validátor svým potřebám. (zdroj WebStandards)

30.8.2003 | 11:18 | přidal Lukin

Vaše názory

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 31.8.2003 v 9:24

Nechci hloupě rýpat, ale "verbose output" není nová funkce, pouze její výstup byl po mnoha a mnoha intervencích webdesignérů změněn tak, aby poskytoval trochu srozumitelnější a užitečnější výstup než jen číslo řádku s předpokládanou chybou ;-)

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 31.8.2003 v 10:42

Máš pravdu, doplnil jsem větu tak, aby byla správně.

SuE Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 2.9.2003 v 17:02

Vylepšený nebo zpřísněný ? Stránky, které v současné verzi (html 4.0 transitional) jsou ok, v té betě hážou spoustu chyb. Takže jak to je?

MaD Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 2.9.2003 v 20:34

No, moc mě nepřesvědčil. Připdane mi, že k dané chybě napíše lepší nebo horší popis, ale závisí to jen na chybě, ne na jejím kontextu. Možná to pomůže při prvním použití validátoru (nemusím to hledat ve specifikaci), ale pak to jen zdržuje ve čtení. Za mnohem užitečnější bych považoval, pokud by byl schopen běžné chyby přímo identifikovat a popsat - takže místo spousty řádek o neexistujících entitách a neukončených entitách by prostě oznámil, že ampersandy je nutné přepisovat jako entitu. Podobně s chybějícím TBODY, kde mu pak ujelo, že table je ukončená normálně.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 2.9.2003 v 21:39

2 SuE: Velmi rád bych prostudoval případy stránek, o kterých píšeš. Mohl(a) bys zveřejnit odkazy na ně? Třeba sem do komentářů.

2 MaD: Ahoj Martine, v reakci na tvůj názor vznikl jeden krátký spot, ve kterém najdeš i odkaz na podobné ohlasy ze zahraničí. Co se týká zdržování čtení - snad pomůže možnost vypnout zobrazování popisu chyby.

SuE Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 3.9.2003 v 8:59

No, můžu, ale nebijte mě, je to takové chaotické jak se to učím a zároveň flákám :-)). Ta uvodní stránka je xhtml, které je tam kvůli easyblogu, ten stary w3c tam sice něco najde ale jinak mu vadí spíš odkazy, a ten nový je nějaký zmatený (asi kvůli tomu doctype, toho jsem si nevšimla :-(( spravím při další aktualizaci) Problém je spíš v dál - Zbytek webu je v html 4.0 trans. Původně to byl jen archiv z hlavního webu, pak jsem doplnila CSS ale něco mi sem tam zůstalo i v html. Hlavně mě naštvaly ty tagy u tabulek, protže podle Yuhů nejsou povinné, tak jsem je tam nedávala. Původní w3c to zblajzl a teď z toho šílí. Tak nevím :-(. Třeba: http://sue.webpark.cz/zyel/zyeltoken.html Taky mu vadí na začátku tabulky co? že tam není body nebo th nebo že tam je ten align ??

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 3.9.2003 v 19:42

Tak jsem zkoušel validovat tvůj odkaz a oba validátory hlásí naprosto stejné chyby - viz výsledky ze starého a nového. Samozřejmě když u nové beta verze nezapneš novou funkci Fuzzy Parsing, to je jasné.

SuE Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.9.2003 v 8:58

ahá :-) Díky. Ale asi to časem radši opravím.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.