Weblog Letem světem Kódování Win-1250 na internetu :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Kódování Win-1250 na internetu

Pixy se vrátil z dovolené a hned zaregistroval výměnu názorů mezi MedvídkemPů a Yuhůům ohledně používání kódování Win-1250 na internetu. Protože hádka vycházela hlavně z neznalosti a odlišného pochopení stejných faktů, Pixy se snažil problém rozseknout argumentací, zda je Win-1250 standardní a osvětlením, co vlastně výraz standardní znamená. Pro mne osobně z článku vyplývá potvrzení vlastních pravidel: pro e-mail používám kódování ISO-8859-2 a pro web zase UTF-8.

Aktualizováno: Yuhů inspirován Pixyho spotem zveřejnil pár úvah o tom, jak ve Windows (s nativním Windows-1250) nejlépe pracovat s ISO kódováním. Osobně podporuji raději Unicode, ale v principu jde o to samé. Já například používám kombinaci dvou metod - stránky píši v editorech s podporou různych kódování a s možností převodu mezi nimi a samotné články weblogu jsou psané online pomocí redakční webové aplikace, která si vložený text sama zkonvertuje na UTF-8. Svůj tip dodal i Rony, který zase ve svém spotu spekuluje a vzdychá nad neexistujícím čistě ISO HTML editorem.

23.8.2003 | 10:36 | přidal Lukin

Vaše názory

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 23.8.2003 v 12:07

ono to s tym utf-8 je take ... uznavam fakt, ze by malo nahradzovat doterajsie kodovania, avsak: tvoje RSS vo feedreaderi je ok az na malickost: nazov tvojho blogu - ano, chyba vo feedreaderi ;-) takisto rozsirenie je mensie ;-) inak uznavam, ze by sme sa mohli rozhybat a prejst na utf ;-)

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 23.8.2003 v 12:42

Nojo, ale otázka zní - je to chyba UTF-8 kódování nebo FeedReadera? Právě velká nabídka mezi Feed čtečkami umožňuje vybrat si tu, která všechny kódování zobrazuje dobře, což sekundárně přinutí ostatní zlepšit ty svoje čtečky.

Martin Kopta Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 23.8.2003 v 13:54

Nechápu, co řešíte. Pokud se domluvíte s webhosterem, tak můžete svoje weby editovat v jakém kódování chcete, ale server je vždy bude vracet poctivě v UTF-8 včetně nahrazení všech značek (http://digiweb.cz/utf8/index.php?p=i90000). Já jako textový editor používám Vim (vlastně gVim) a překódování mezi různými kódováními řeším pomocí recode přímo ve Vimu (http://www.vim.org/ a http://www.gnu.org/directory/recode.html). Hledal jsem pro Windows pořádnej editor dost dlouho, abych mohl říct, že zatím nevím o ničem lepším.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 23.8.2003 v 16:21

Martine, my oba ale víme, že s některými webhostery je přetěžká domluva. Jinak je to ale elegantní řešení, to souhlasím.

Martin Kopta Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 24.8.2003 v 0:33

Tak se domluv s jiným. ;-)

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.