Weblog Letem světem Nový Google operátor :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Nový Google operátor

Pokročilejší uživatelé fulltextového vyhledávače Google jistě znají alespoň pár základních operátorů, které při vkládání hledaného výrazu mohou použít pro lepší specifikaci. Jako příklad uvedu + nebo -, které určují, zda následující slovo musí, resp. nesmí být na stránce přítomno. Nebo obligátní OR, které určuje, že hledám stránky obsahující alespoň jedno ze slov spojených tímto operátorem.

Před pár dny zavedli autoři Googlu nový operand ~ (vlnovka), který určuje, že hledám stránku obsahující následující slovo či jeho synonymum. Zatím samozřejmě funguje pouze pro anglické výrazy, ale časem snad můžeme očekávat rozšíření i na další jazyky. Názornou představu o fungování tohoto operandu si můžete udělat z příkladů synonym na Waxy.org.

Na závěr ještě ukážu malý příklad. Letem světem je mnou výhradně spojován se slovem weblog, alternativu blog používám minimálně. Proto když budete v Google hledat spojení oborsky blog, náš weblog se ve výsledcích objeví až na druhé stránce výsledků. Budete-li ovšem hledat stejný řetězec s použitím nového operátoru, tedy oborsky ~blog, ocitne se Letem světem ihned na první pozici. Proč? Google hledal nejen slova blog, ale i log, weblog a blogger. (zdroj Simon Willison)

7.8.2003 | 22:54 | přidal Lukin

Vaše názory

Nebyl přidán žádný názor k tomuto tématu.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.