Weblog Letem světem Firebird a Google :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Firebird a Google

Z mnoha zdrojů jste se mohli dočíst o založení nadace pro Mozillu, která pokračuje ve vývoji browserů Mozilla, Camino a Firebird. Do nadace hned začaly sypat peníze takoví giganti jako AOL, Sun Microsystems a Red Hat. Se zajímavou myšlenkou přišel Anil Dash, totiž že by majoritní vyhledávač Google mohl s Mozillou uzavřít partnerství, které by prospělo oběma stranám. Pokud totiž sledujete kroky Google v poslední době, asi jste si všimli, že se začíná soustředit nejenom na vyhledávání informací, ale hlavně na jejich organizování, kategorizování a prezentování. Proto by mohl využít svého současného majoritního a přitom důvěryhodného postavení na webu a začít prosazovat Firebird, který je v současné době jedním z nejkvalitnějších browserů. To by sekundárně vedlo i k novému výkladu pojmu běžný browser, což by terciálně samozřejmě prospělo jak uživatelům, tak tvůrcům webových dokumentů a aplikací.

Celý tento nápad bohatě komentoval Simon Willison s dodatkem, ve kterém popisuje současný záměr Microsoftu sesadit Google ze svého trůnu. Na první pohled to zní směšně, ale nezapomínejme, že Microsoft má ve svém browseru MSIE opravdu silný nástroj na prosazování vlastních záměrů na webu. Nakonec neupírejme tomuto Gatesovu děcku silnou tvrdohlavost a marketingové štěstí, oboje v minulosti prokázal několikrát. A právě v této situaci by družba mezi Googlem a Mozillou mohla být trumfem proti vysoké hře Redmonďanů. Velmi zajímavé a vypovídající jsou i komentáře pod spotem Simona, kde se kříží názory odborníků a specialistů.

Jen tak na okraj, když už hovoříme o těch browserech - vyšla nová verze Amaya browseru a editoru (v8.1). Používáte-li jej pro některé speciální účely, můžete vesele upgradovat. Pozor ostatním - Amaya není určená pro běžné prohlížení webových stránek, je to experimentální browser vyvíjený přímo organizací W3C. O jeho účelnosti a využitelnosti se můžete dočíst na jeho stránkách.

17.7.2003 | 21:36 | přidal Lukin

Vaše názory

selda Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 18.7.2003 v 3:50

Nechápu. AOL skončí s Natscapem, ale hned dá peníze Mozille...

Adam Hauner Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 18.7.2003 v 8:16

Firebird je alfa verzí, rozpracovaným prohlížečem. Jeho stávající verze nejsou určeny koncovým uživatelům, ale jen pro komunitu testerů. Jedná se o kvalitní prohlížeč, má přeci jen v sobě aktuální Gecko, ale jeho rozhraní a funkce nejsou ještě dodělány. Nechte vývojáře ještě pár měsíců dělat a pak uživatelům nabídněte super aplikaci.

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 18.7.2003 v 15:09

Moc se mi nelíbí představa spojení jednoho monopolisty s kýmsi vyvoleným za účelem "odstřelu" jiného monopolisty. Připadá mi to jako vyhánění čerta ďáblem ;-(

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.