Weblog Letem světem Proč se ignorují standardy :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Proč se ignorují standardy

Nechtěl jsem se přidávat do weblogové přestřelky, jestli psát validně, ale mám na to svůj názor. Pokud vím (jak jinak, když jsem z branže), tak ve škole nás učili psát bez chyb - slohovky, diktáty, testy - nic nám nedarovali. Chyby prostě nebyly tolerovány. A teď si to srovnej s psaním stránek. W3C (v podstatě učitel) vydal doporučení (normu, kodex, dogma či zákon), jak psát stránky. A co na to tvůrci? Píšou si, jak je napadne a nikdo jim na to nic neřekne. V tomhle případě je IE učitelem, kterému je jedno, jak studenti pracují, hlavně, když dostane zaplatit a nebu mít hodně práce.

DJ Padák: Proč se ignorují standardy? (16.7.2003)

Zajímavý názor, že ano? Některé geniální formulace by se mohly tesat přímo do kamene. Předchozí citát si můžete přečíst i v kontextu celého spotu Proč se ignorují standardy na IVTlogu.

17.7.2003 | 20:32 | přidal Lukin

Vaše názory

Martin Žantovský Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 18.7.2003 v 10:19

Standardy jsou ignorovány, protože i bez jejich dodržení to funguje. Smutné, ale pravdivé... Rád bych zmínil paralelu: Většina autorů také nehledí na jazykovou správnost svých dokumentů, protože i bez striktního dodržení gramatiky jsou čitelné. Nikdo je za to nebude peskovat, stejně jako programátora nespeskuje IE... Jiná situace je např. v účetnictví: tam si každý rád zaplatí daňového poradce, jinak by mu to mohl za případné chyby finančák pěkně spočítat... Za jazykové a programové chyby vás žádný FÚ stíhat nebude, proto nemáte důvod platit si korektora či kvalitního programátora...

Olin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.7.2003 v 15:43

pro Martina Žantovského: Neříkejte mi, že když pan X bude sepisovat např. nějaký (důležitý?) dokument, třeba v zaměstnání pro svého nadřízeného, a bude se to v něm hemžit gramatickými chybami, že mu to projde bez povšimnutí. Opravdu ho nikdo nebude peskovat? Váš příklad bezpochyby poukazoval na jiné dokumenty - ty webové, ale v čem jsou jiné, v čem jsou "méně důležité", že v nich (dle Vaší paralely) není nutné dodržovat pravopis? Ano, čitelné jsou, ale za jakou cenu? Asi jsem puntičkář, ale mě se rozhodně lépe čte po gramatické stránce bezchybný článek/příspěvek/dokument, než to, co člověk dnes tak často na webu vídává. Váš příspěvek mi zní tak trochu jako nepříliš zdařená snaha o obhajobu stávajícího neutěšeného stavu - jak v čistotě html kódu, tak - bohužel - i v té gramatice. Když jsem si přečetl uvedené srovnání učitel a W3C (IE), napadla mě ještě větička, kterou jsme ve škole slýchávali asi všichni: "Neučíte se pro školu, učíte se pro sebe..." - aplikujte si ji na validitu kódu - jak příhodné.

Olin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.7.2003 v 15:48

pro Martina Žantovského: Až teď jsem si všiml adresy Vašeho webu - je to možné, že Vy, korektor literárního serveru, zastáváte takový názor (co se té gramatiky týká)?

johnny Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 30.7.2003 v 23:06

Můj obsáhlejší názor na webové standardy a vize o vývoji Internet Exploreru - http://www.bloguje.cz/blogy/johnny/0307archiv.php#3112 Neberte to jako spam, je to názor k diskuzi, dík.

Martin Žantovský Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.8.2003 v 0:12

Všem: to jste špatně pochopili; já se nepřidávám na žádnou stranu, jen jsem objektivně popsal to, kam směřoval nadpis článku. Tedy proč se ignorují standardy www, proč se ignorují jazykové standardy. Nezdá se vám, že má odpověď je pravdivá? O jakémkoli zastávání se čehokoli nebyla ani zmínka; přečtěte si prosím znovu můj první komentář výše... Samozřejmě se nestavím proti ničemu: dodržujte standardy, dodržujte gramatiku. Ale proč bych měl být ortodoxním lobistou? Nejsu zaslepenec; mám oči otevřené, a denně vidím, že bez obojího to jde. Neříkám, že proto skáču radostí. Ale na to se přece článek neptal. Ptal se na to, na co jsem odpověděl; střízlivě a věcně, nic jiného.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.