Weblog Letem světem Lepší kompromis než nic :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Lepší kompromis než nic

OK, asi všichni víte, že fandím beztabulkovému layoutu a tabulkám (zne)užitým pro formátování vzhledu webu jsem dal osobně dávno vale. Ale také víte, že mnoho webdesignérů nenašlo dosud odvahu či čas naučit se dělat weby formátované čistě a kompletně pomocí CSS. Nehledě na některé speciální případy, kdy jsou tabulky pro řízení vzhledu a rozvržení stránky vhodné. Například zpětná kompatibilita pro zastaralé browsery, které mohou být ale ve vaší cílové skupině hojně zastoupeny. Nebo některá mobilní zařízení, organizéry atd. Anebo třeba předěláváte stávající stránky s tabulkovým layoutem a nechcete je kompletně vytvářet znova. A proto radím: když už se držíte staré školy a základní strukturu stránek řídíte pomocí tabulek, zkuste jednou ty vaše tabulky skombinovat s kaskádovými styly. Kupodivu z nich mohou být dobří kamarádi, tak jako v šestidílné love-story Kaskádo-tabulkový design.

A jako malou motivaci jsem si z článku dovolil zkráceně přeložit pár vět. Volá náš nejlepší zákazník, Harvey. 'Joe', říká, 'náš borec z marketingu tvrdí, že by weby neměly mít fixní šířku, že by měly reagovat na změnu velikosti okna prohlížeče. Můžete to sfouknout do úterka?' 'Eh? No jo, jasně,' vykoktáš. Zavěsíš, stočíš se do klubíčka a chceš umřít ... je pondělí. Zákazníkův web totiž zahrnuje 283 stránek, každá z nich obsahuje tabulku s fixní šířkou. I kdybys jednu stránku přepisoval 5 minut, předělání celého webu zabere přes 23 hodin. Pokud však použiješ CSS na řízení zmiňovaných tabulek, nemusí se tato situace opakovat. CSS pozicování není jen pro beztabulkové weby. Kdyby se tabulky kontrolovaly pomocí stylování, požadované předělání 283 stránek by trvalo méně než 1 minutu. (zdroj Saila)

15.7.2003 | 20:42 | přidal Lukin

Vaše názory

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 17.7.2003 v 6:31

Jednu podstatnou výhodu tabulkový layout přeci jenom má - je velmi odolný vůči chybám v kódu. Hodí se tak do intranetových CMS, kam přispívají většinou lidé (X)HTML nepoznamenaní, nebo čtenářských diskusí, kde občas někomu něco uteče ;-)

BTW: Je velká chyba, že se běžně zaměňuje beztabulkový layout s CSS designem...

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.