Weblog Letem světem Ostylujte si formuláře :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Ostylujte si formuláře

Ačkoliv by browsery neměly dle norem W3C umožňovat stylovat formulářové prvky, protože jejich vzhled by se měl přebírat z nastavení operačního systému návštěvníka, kromě striktní Opery hrají všechny ostatní prohlížeče na ruku webdesignérovi. Autor webu tak může pomocí kaskádových stylů ovlivňovat velikost, barvu a styl jednotlivých formulářových prvků. Osobně nejsem vysloveně proti, ale doporučuji stylové předpisy skrýt pomocí Opera 5+ hacku. Samotný způsob stylování elementů formuláře je zcela intuitivní, takže pokud rozumíte CSS, nebudete s tím mít problémy. Pokud přeci jenom stojíte o pomocnou ruku, zkuste si prostudovat nový čtyřdílný seriál o stylování webových formulářů.

Ještě jedna věc - pokud hodláte pomocí stylů nastavovat velikost písma pro prvky formuláře, nestačí nadefinovat text-size pouze pro element form, neboť jednotlivé prvky (input, textarea, select, ...) standardně nedědí hodnotu z nadřazeného elementu. Je nutné proto nastavit dědění velikosti písma například pomocí pravidla form * {font-size: 100%}.

14.7.2003 | 21:49 | přidal Lukin

Vaše názory

pixy Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 15.7.2003 v 11:39

Rád bych upozornil, že za každou tvou větu je třeba doplnit (nevyslovené, ale nezbytné) "pouze ve Windows 95 a vyšších". Na mnoha jiných systémech to nemusí platit vůbec. Např. MacOS X kreslí všechny formulářové prvky systémovými prostředky (GUI Aqua) a na většinu jejich nastavení v CSS nebere celkem správně ohled. Nanejvýš některý browser použije třeba 'border' - ale ten nakreslí hranatý *kolem* těch poloprůhledných, oválných formulářových prvků, což vypadá nanejvýš odporně. Já zaszávám názor, že formulářové prvky se stylovat nemají vůbec - aspoň do doby, než na to budou v CSS 3+ vhodné nástroje. V CSS 2- zatím nejsou.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 15.7.2003 v 18:20

Já s tebou souhlasím, Pixy, koneckonců v úvodu spotu píši, že autor nemůže očekávat, že všechny browsery přestylování elementů dovolí. Mě osobně pak mrzí, že nemám ve svém dosahu nějaký Mac na zkoušení, jak se co chová na tomto operačním systému. Zjišťuji čím dál větší odlišnosti od PC platformy.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.