Weblog Letem světem Laik techničtinu neovládá :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Laik techničtinu neovládá

Techničtina je můj umělý slovní výraz pro odborný technický žargon. Je to důležitá součást komunikace mezi odborníky ze stejného odvětví - zkracuje dobu nutnou k vyjádření a odstraňuje možnost záměny slov. V práci například denně říkám kolegovi čekni v ousíčku pomocí džíereska kontenšny toho elparu, což by přeloženo do angličtiny (pro vás v tomto případě srozumitelnější) znělo check contentions of the LPAR by GRS in OC. Většina z vás asi netuší, co po něm chci, ale on mi rozumí perfektně. Zkrátka nemůže dojít k omylu v tom, co po něm vyžaduji. To je účel techničtiny.

Ovšem úplně jiná situace nastává, hovořím li k laikovi (ať už je to zákazník, manažer nebo kamarád bydlící kousek ode mě). Nyní již nebude hlavním záměrem co nejrychleji předat informaci. Nyní budu naopak chtít popsat věc srozumitelně a bez technických termínů. Samozřejmě počítám s tím, že se nevyhnu jistému zjednodušování, že dojte k drobným nepřesnostem a neúplnostem. Důležité je v tomto případě předat pouze jádro pudla, jak se říká. Tu pointu, pouze to, co druhá strana potřebuje vědět a co pohopí.

Proto si například myslím, že 95% reklamních letáků počítačových firem je vytvořených nevhodně. Situace se dnes rapidně změnila, počítač si kupuje každý, nejenom patřičně vzdělaný člověk s IT zkušenostmi. Proč tedy zákazníkovi toužící koupit počítač cpát do hlavy údaje jako typ procesoru, počet portů či kolik paměti je integrování na grafické kartě? Copak mu ty údaje něco řeknou? Nebylo by lepší například napsat nařpíklad Sestava KANCELÁŘ - ideální pro práci s běžnými kancelářskými programy (např. MS Office), Sestava ZÁBAVA - vhodná na hraní moderních her a interaktivní vyuku? To by lidem poskytlo alespoň základní vodítko, vědeli by, že když potřebují počítač na to a to, že to bude stát zhruba tolik a tolik. Zajdou do obchodu, vyškolený zaměstnanec se jich vyptá na účel počítače detailněji, na základě odpovědí jim poradí, sestavu modifikuje podle individuálních potřeb a je to.

Jo a proč to celé píši? Narazil jsem na krátký článek, který v podstatě hovoří ve zkratce o tom samém, tak jsem vás chtěl na něj odkázat. Trochu se ten doprovodný text rozrostl. Ale nevadí, alespoň znáte můj názor na věc. Koneckonců, i mě by zajímaly zase názory vaše - souhlasíte se mnou? Vidíte situaci jinak? Rád s vámi podiskutuji.

10.7.2003 | 23:29 | přidal Lukin

Vaše názory

David Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.7.2003 v 0:53

Upletl sis na sebe bic :-) Co to znamena "čekni v ousíčku pomocí džíereska kontenšny toho elparu," ? Vim, ze je to docela tezky vysvetlit odbornou vec laikovi. V IT zrovna tak jako v medicine, kterou studuju. Tam je to o to horsi, ze pro doktora je to profesionalni nutnost, zatimco pro u IT staci, kdyz to za ne vezme PR oddeleni. Tim se ale nikoho nechci dotknout - je to obrovska cnost, kdyz kdokoliv dokaze o svem oboru mluvit srozumitelne s kymkoliv. Ucim se ted treba na jednu zkousku a ceska skripta jsou napsana naprosto nesrozumitelne. Mam z toho pocit, jakoby si autori chteli dokazat, kolik toho vedi a jak te horzne slozite veci rozumi. Clovek to pochpi az kdyz to precte tak petkrat. Naproti tomu mam anglickou ucebnici, kde je to same vysvetleno genialne jednoduse jak pro deti ze zakladky. Tak je jasne, z ceho se asi ucim...

Jirka Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.7.2003 v 4:22

"The technology industry must simplify its vocabulary so that consumers around the world can better understand the benefits technology can bring to their lives," said Patrick Moorhead, chairman of AMD's Global Consumer Advisory Board, which commissioned the study.

Ano, ukazuje se, že až příliš mnoho lidí jsou až takoví ignoranti, že se vůbec NIKDY nechtějí dozvědět, jak funguje svět okolo nich. Ono je až tak těžké zadat do Googlu pojem MP3 nebo Bluetooth a přečíst si několik různých výkladů? A stížnosti na to, že slovo megahertz někoho mystifikuje (viz původní článek)? Sorry, ale základní fyzikální jednotky a koncepty s nimi spojené patří do základní školy.

Ten článek byl vlastně o tom, že se počítačové firmy mají snížit na úroveň intelektuálně lenivých lidí, aby jim prodaly to, co jim prodat potřebují. Budiž. My ostatní bychom se ale měli snažit, aby takových lidí okolo nás bylo co nejmíň.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 12.7.2003 v 10:42

2 David: Jednoduchý, vysvětlení pro laika - má věta znamená, že dva různé programy na jednom počítači chtějí pracovat s jedním souborem současně a já žádám kolegu, aby zjistil, které programy to jsou. Dále mu říkám, aby použil OC, což je speciální program umožňující zadávat příkazy počítači, i když u něj přímo nesedím. Pro odborníka: OC je terminálový kanál, contention je situace, kdy dva procesy vyžadují současně exkluzivní přístup k datům, LPAR znamená část velkého serveru, která se tváří a chová jako plnohodnotný server, GRS je služba pro sdílení zdrojů.

2 Jirka: tobě se možná zdá, že v současné záplavě informací, pojmů a novinek ze všech oborů lidské činnosti se lze snadno orientovat a že každý může rozumět všemu, já zase tvrdím, že to nejde. Proto je nutné přizpůsobovat při komunikaci styl řeci vzhledem k cílové osobě. A jeden praktický případ - kamarád, který má v IT oblasti nadprůměrné znalosti, si kupuje nový počítač. Zeptal se mě na nějaké speciální zkratky, které byly u sestavy uvedeny, co prý znamenají. Bohužel nebyl jsem schopný mu poradit, ačkoliv jsem před třemi lety vlastnil fimu prodávající počítače. Je chyba v nás nebo na straně prodejce?

Jirka Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 12.7.2003 v 22:55

"Zeptal se mě na nějaké speciální zkratky, které byly u sestavy uvedeny, co prý znamenají. Bohužel nebyl jsem schopný mu poradit, ačkoliv jsem před třemi lety vlastnil fimu prodávající počítače. Je chyba v nás nebo na straně prodejce?"

Neuvádíš, o jaké zkratky se jednalo, a tak se k nim nemohu vyjadřovat. Obecně si ale myslím, že chyba není nikde.

Za prvé, zkratky nám umožňují snadnější komunikaci. Kam bychom se dostali, kdybychom - třeba i jako prodejci - měli všechno vypisovat a následně ještě třeba i vysvětlovat? (Třeba pro ty, kteří té zkratce ještě nerozumějí - a někdo takový se vždycky najde. Viz MHz v původním článku.)

Za druhé, evoluce se přírodě "vymkla" z ruky a teď ji "řídí" člověk (rozhodně v technických oblastech a bohužel i mnohde jinde). Všechno se zrychlilo a výrobky, pojmy nebo koncepty se na nás valí. Je to ale něčí chyba? Těžko... je to jen důsledek opuštění cesty evoluce náhodnými změnami.

Za třetí, není tvou chybou, že současné zkratky neznáš a není ani chybou tvého kamaráda, že je nezná. Všechno prostě není možné vědět. Důležité ale je, že pokud to potřebuje, tak se po tom shání a že to asi nakonec zjistí. Pak teprve může udělat kvalifikované rozhodnutí o nákupu počítače...

Jirka Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 12.7.2003 v 23:06

Re: David, Lukin (a LPAR, GRS, OC)

Ještě by možná bylo dobré uvést, že se jedná o speciální počítačovou techničtinu firmy IBM. :-) A ačkoliv ve vysvětlení zaznělo, že je to "na velkých serverech", tak se obávám, že to většině lidí moc neřekne. Ne každý viděl sál s velkými počítači, natož aby měl představu, jak to mezi nimi běhá...

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 13.7.2003 v 11:04

Jirko, já ti nevyvracím tvůj názor, o kerém si osobně myslím, že není správný. Pokud bych měl svůj pohled shrnout, bude to asi následovně:

Hovořím-li k někomu, kdo není v dané oblasti odborníkem, přizpůsobuji automaticky styl vyjadřování tak, aby mi porozumněl. Ano, je pravda, že kdokoliv si může odborné pojmy dohledat, i když je nezná, na druhou stranu pokud chci někomu něco sdělit, chci, aby to pochopil ihned, bez listování v odborném slovníku. Pokud to nedokáže pochopit, byla moje snaha něco sdělit zbytečná, protože cílová osoba určitě nepoběží na Google shánět vysvětlení mých odborných pindů.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 13.7.2003 v 11:06

2 Jirka: LPAR pojem používá nejen IBM, ale i další firmy nabízející enterprise servery. Mimochodem tvoje představa sálu s počítači je zcestná - dnešní mainframe je krabice velká zhruba jako dvě ledničky vedle sebe.

Jirka Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 13.7.2003 v 17:08

Re: "LPAR pojem používá nejen IBM, ale i další firmy nabízející enterprise servery."

Neříkal jsem, že ne. Jen tomu říkají jinak než LPAR. :-) (HP používá pojem nPartions, Sun zase Dynamic System Domains.)

Re: "Mimochodem tvoje představa sálu s počítači je zcestná - dnešní mainframe je krabice velká zhruba jako dvě ledničky vedle sebe."

Bez ohledu na dnešní velikost mainfraimů není nutné napadat moji zmínku o počítačových sálech - proti dřívějšku jich určitě není méně a jestli jsi v žádném nebyl, tak ti můžu několik zajímavých doporučit - ať už v ČR nebo třeba v USA. :-) (A mimochodem, i počítač o velikosti dvou ledniček zřejmě nebude stát někde na chodbě a není ani moc velký důvod, aby neměl svoji místnost.)

Re: "Hovořím-li k někomu, kdo není v dané oblasti odborníkem, přizpůsobuji automaticky styl vyjadřování tak, aby mi porozumněl."

To určitě ano, ale kvůli lidem neochotným znát megahertzy a další pojmy je nebudu na cenovce před každým počítačem vysvětlovat nebo je kvůli tomu snad dokonce vynechávat. Myslím ale, že jsem svůj postoj už i v předchozích příspěvcích vysvětlil dostatečně, takže to uzavřu tím, že opravdu není nutné, abychom se na tom shodli. :-)

Jirka Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 13.7.2003 v 18:07

Oprava chyby: nikoliv nPartions, ale samozřejmě nPartitions.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.