Weblog Letem světem Recenze FeedDemona :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Recenze FeedDemona

Zhruba před třemi týdny jsem vás informoval o nové nadějné RSS čtečce FeedDemon. Později jsem ještě zmínil, že čtečka postoupila do fáze testování v úzkém kruhu alfa testerů. Ti odvedli dobrou práci a vychytali většinu chyb a problémů. Proto program postoupil do veřejné beta verze, kterou si nyní můžete stáhnout i vy a vyzkoušet, co všechno umí a jak dobře se s ní pracuje. Beta verze je plně funkční až do 15. srpna - pak zřejmě nastoupí finální verze svou hvězdnou kariéru. Já jsem samozřejmě neodolal a betu si stáhnul. Hrál jsem si s ní asi půl hodiny a chci se s vámi podělit o své dojmy. Samozřejmě nebudu popisovat všechny funkce a vychytávky, které si koneckonců můžete sami ověřit na svém počítači.

Velikost lehce přes 2MB představovala pro mých 256kbps práci asi na dvě minuty. Instalace proběhla rychle, bez zbytečných dialogů a bez chyby. Po spuštění se dostanete do samotného prostředí FeedDemona, které mi připadá uživatelsky příjemné, přehledné a intuitivní. Umožňuje vytvářet tématické skupiny (Listing), které pak obsahují jednotlivé prohlížené RSS výstupy webů (Channel). Můžete si tak číst příspěvky z jednotlivých blogů anebo souhrnně z celé skupiny. Navíc si můžete zřídit filtr (Watch), který prohledává nové příspěvky a zobrazí vám vždy jen spoty obsahující vámi nadefinovaná klíčová slova. Souhrn spotu můžete vidět ve středním sloupci, vpravo se vám pak ukazuje buď celý obsah z feedu anebo klasický pohled browseru.

Pokud vás nějaký spot zaujme a chcete si jej uschovat, můžete ho umístit přetažením myší do archivu (Bins), kterých můžete mít opět libovolný počet, dělených například tématicky. Dále můžete celý načtený website vyexportovat zpět do RSS souboru, případně si můžete zarchivovat celou vaši strukturu skupin a webů v nich. Přizpůsobení jednotlivých komponent prostředí je pak zcela na vás. Jednotlivá okna si může rozmístit svisle i vodorovně, nastavíte si četnost aktualizace, zkrátka nastavení programu je jedno velké plus. Během své práce jsem nenarazil na žádnou kritickou chybu v programu, stabilita byla ukázková, komfort nadprůměrný.

A teď samozřejmě to méně příjemné. Beta verze je pouze v angličtině, neobsahuje prozatím žádnou nápovědu a bude fungovat jen do půlky srpna. Pak si buď zakoupím plnou verzi anebo musím hledat jiný reader. Dalším velice zajímavým problémem je podpora češtiny. Samozřejmě weby kódované v Unicode (např. náš weblog) louská bez problému. Neporadil si jen s RSS výstupem Sovy v síti, který obsahuje na první řádce ještě před XML prologem shluk nesmyslných znaků, viditelných pouze přes hexa nebo čistě ASCII viewer ale bez zjevného důvodu. Korektně zobrazuje i výstupy ve Win-1250, zato jsem nenašel RSSčko v ISO kódování, který by zvládl správně. Předpokládám ale, že tato chyba bude opravena ve finální verzi. Celkově tedy FeedDemon vychází jako příjemný program, který zcela naplňuje mé očekávání od RSS čtečky. Osobně ho hodnotím lépe než rozšířený FeedReader a pokud budou ve finální verzi vychytány všechny mušky, má šanci se stát jedním z nejrozšířenějších programů svého druhu.

28.6.2003 | 15:16 | přidal Lukin

Vaše názory

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 15:26

Osobne jsem zacal pouzivat ActiveRefresh, ktery sice nezvlada poradne iso-8859-2 ani UTF8, ale vetsina mnou uzivanych RSS je ve win-1250, ktere zvlada OK. Krome toho umi hlidat i postu pres POP3 pripadne libovolne stranky - staci definovat sablonu, podle ktere to bude parsovat. Vse muzete tridit do skupin, nastavit jak casto hlidat, vypis denniho souhrnu, vypis clanku jen z jednoho kanalu ci z cele skupiny... a je to zadarmo :-P

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 15:44

Jen pro objektivitu uvádím odkaz na onen ActiveRefresh - http://www.activerefresh.com/index.php - vyzkoušejte také a můžete porovnat.

Jiří Bureš Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 18:55

Stále čekám na nějaký RSS reader, který zvládne "všechny" češtiny (aspoň ty 2 hlavní) a bude free. Vlastně to umí FeedReader, ale ten se mi nějako rozpadol. Po mém pokusu s počeštěním a následnou přeinstalací verze 2.4 na vyšší, FeedReader neustále dokola načítá již načtené příspěvky. Kdo ví, kde je ta chyba :-(

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 20:41

ActiveRefresh nie je zadarmo. Je to shareware. Bures: ja som vymenil FR za alpha verziu a uz neblbne.

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 20:42

Moje postrehy: http://www.madaj.net/spravodaj/archives/000656.html

Marek Prokop Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 21:17

Nějak nevidím ty nesmyslné znaky na začátku RSS feedu SvS. Jsem slepý nebo je to omyl v článku?

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 23:05

No, nyní je to pravda napůl. Ty paznaky před prologem už tam nejsou, tudíž jejich výskyt svádím na to, že MSIE někdy dělá drobné chybky při zobrazování Unicodových znaků, které zmizí po reloadu. Ale zároveň se ukázalo, že špatné zobrazování českých znaků webu SvS v FeedDemonu je způsobena nečím jiným, protože problém přetrvává. Ale myslím, že Marek může být klidný, protože vina bude s vysokou pravděpodobností buď v mém CPU anebo spíš přímo v FeedDemonu.

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.6.2003 v 0:44

svs ma iba zlu diakritiku v FD. podobne ako este Yuhuu, pixy, Rozankov RSS sa mi javi cely bez diakritiky ak to niekomu v analyzach pomoze..

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.6.2003 v 1:11

Přesně jak jsem psal: Yuhůů, Pixy - ISO kódování, Sova nevím proč, Rožánek ale tu interpunkci z RSS vyhazuje úmyslně.

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.6.2003 v 10:38

Ad ActiveRefresh: zatim ho pouzivam par tydnu a nejake omezeni ani casove jsem nezaznamenal. Na tech samych strankach jde eventuelne stahnout Abilon, ktery je free a prakticky umi to same (tusim ze jen neparsuje html).

Jiří Bureš Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.6.2003 v 19:28

To rony: Nejnovější verzi jsem zkoušel, ale ta byla úplně mimo (možná to byl jeden z důvodů proč nefunguje ta předchozí, kterou jsem tam pak vrátil).

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.