Weblog Letem světem Nejen o podbarvení odkazů :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Nejen o podbarvení odkazů

V současnosti navrhuji třídní stránky pro následující školní rok. Při ostylování odkazů (konkrétně pseudotřídy :hover) mě napadlo využít podbarvení.

Tento efekt používá kromě Letem světem například Marek Prokop na Sově v síti a Petr Staníček na svých blozích.

Otázka pro vás, uživatele Internetu, zní: jaké odlišení odkazů máte nejraději? Vyhovuje vám klasické podtržení, nebo uvítáte i odlišení tučnosti textu? A otázka druhá: jaký :hover efekt považujete za nejvhodnější? Těším se na vaše příspěvky v diskusi.

28.6.2003 | 13:08 | přidal Bart

Vaše názory

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 13:31

Občas narazím na stránku, kde se zvýraznění odkazu při najetí projevuje změnou tloušťky písma (z NORMAL na BOLD). Tak tohle na svých stránkách nezkoušejte! Při najetí se totiž změní šířka slova, které tvoří odkaz, a tím pádem posune celý text mírně doprava. Poslední slovo na řádce pak často přejde na další řádek a ten samozřejmě opět posune. Tím se posun přenese na celý text. Najetí odkazu tím pádem zcela přeformátuje obsah stránky a to je zcela proti zvyklostem čtenářů i pravidlům webdesignu.

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 13:33

Miluji podbarveni :-) ale davam prednost mirnemu - tj. ne prohodit barvu popredi a pozadi, ale treba jen bile pozadi zmenit na svetle modre - viz odkazy (mimo navigace) na http://rebe.rivil.com

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 13:46

Jo, jenže např. na LCD mého notebooku to vůbec, ale vůbec není vidět. Podbarvení je tak mírné, až je neviditelné. Při maximálním kontrastu jsem při namáhání očí malinkou změnu z bílé na světlounce modrou zaregistroval. Netvrdím, že je nutné prohazovat hned popředí a pozadí, ale určitá míra kontrastu musí být zachována - anebo HOVER efekt vůbec nepoužívat. Na tom není nic špatného, naopak jedná se o klasický styl WWW stránek.

Mysh Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 15:26

Já jsem pro klasiku - odkazy odlišit barevně a podtrhnout, hover nepoužívat nebo při něm změnit barvu písma odkazu. Z Lukinem jmenovaných důvodů jsem též proti změně tučnosti písma. Hover (ohledně intenzity nemám vyhraněný názor) bych použila na těch stránkách, které mají odkazy nepodtržené, pouze barevně odlišené. Jinak si myslím, že stačí, že se kurzor změní ze šipky na tlapku, s efekty to není třeba přehánět.

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 15:28

kontrastni to musi byt hlavne v tom smyslu, aby to vzdy bylo citelne. Zda si nekdo uzije "efekt na vic" nebo ne, je uz druha vec... faktem je, ze to tam moc kontrastni neni, no, stejne to budu cele predelavat :-D

Bart Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 19:01

Pánové, děkuji za podněty.

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.6.2003 v 22:45

Já osobně upřednostňuji podtržení odkazu při jeho aktivaci (pokud už předtím nebyl podtržen). Změnu řezu písma považuji za nesmyslnou, stejně tak jako změnu barevnosti - vznikají tím všelijaké malefekty v designu stránky, text ujíždí, stává se nečitelným a podobně, prostě dokonalý opak původního úmyslu. (A nejvíce ze všeho mně štvou animované JavaScriptové obrázkové kurzory ;-)

Bart Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 30.6.2003 v 18:49

Vilém Málek: "Já osobně upřednostňuji podtržení odkazu při jeho aktivaci" - pokud Vás chápu dobře, pak s Vámi vůbec nemohu souhlasit. Já naopak používám způsob opačný - nejprve podtrženo, při zaměření podtržení zmizí, každopádně je Vámi uváděný způsob pro uživatele nepříjemný - představte si, že musí projíždět myší či klávesou po textu a hledat, co je odkazem a co ne.

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 30.6.2003 v 23:47

2 Bart: Oprava => "Já osobně upřednostňuji podtržení odkazu při jeho aktivaci - samozřejmě za předpokladu, že je neaktivní odkaz vyznačen jiným srozumitelným způsobem." ;-)

Bart Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 1.7.2003 v 0:03

OK, to je ono :-)

Avantime Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 1.7.2003 v 21:37

Podle mě je nejvhodnější nechat :hover beze změny. Jednak jsou na to uživatelé zvyklí, jednak to hodně doporučují různé webové konvence. Změna barvy pozadí odkazu za původní barvu jeho textu a nahrazení barvy textu za jeho pozadí se mi jeví také dobře, ale vypadá to dost "krabicovitě". Spíše bych upřednostnil při hover vypnout podtržení, ale jinak jej nechat zapnuté. Možná to ale zmate začínající uživatele.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.