Weblog Letem světem Webdesigner versus editor :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Webdesigner versus editor

Po kratším odmlčení se na weblogu Ashby-Kuhlman objevil nový článek, který se ptá: Webdesigner a editor mají být dvě oddělené funkce anebo mají být skloubené do jedné osoby? Kdybych byl člověkem zodpovědným za větší webový projekt, asi bych zvolil variantu, ať jeden člověk (anebo jedna skupina) má na starosti stvoření webové kostry a funkční aparát a naopak druhý člověk (obdobně druhá skupina) by se zabýval obsahem a aktualizací. Proč? Zní mi to logicky. Ale autorka spotu uvádí pádné argumenty pro druhý přístup, zkusit skloubit všechny potřebné technické znalosti do jedné osoby (nebo několika osob). A v některých bodech jí rozhodně dávám za pravdu. Sám jsem ale na této parketě laik, takže prosím zasvěcené čtenáře o jejich názory a komentáře.

27.6.2003 | 23:52 | přidal Lukin

Vaše názory

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 28.6.2003 v 9:46

rozhodne by jeden z editorov mal mat znalosti webdesignera, nemusi ich uz aktivne vykonavat. dnesne CMS niekedy nie su az tak dokonale a casto webdesigner supluje editora (na poziadanie). lenze opacne je to malokedy. vsetko vyplyva z praktickych podmienok. webdesigner je skor casto aj administrator cms systemu a to je uz velmi blizko..

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.6.2003 v 22:29

Coby člověk, jenž každodenně plní roli editora, korektora i webdesignera v jednom, musím říci, že jsem rozhodně pro variantu "multifunkčních" osobností. Ani dnešní redakční systémy se ještě neumí vypořádat se složitěji strukturovaným textem, proto to za ně musí učinit editor. A editor musí vědět, jak na to, na tom se od dob prvních novin nic nezměnilo - jen se nemusí učit značkám tiskařským, ale XHTML. A mohu vám klidně říci, že mnohdy ani sám se svými znalostmi tohoto jazyka nevím, jak nějaký text nejlépe upravit ;-)

Juraj Viktorín Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 1.7.2003 v 11:44

Aj ked su dnesne CMS dost dobre, z osobnych skusenosti a skusenosti s timom editorov viem, ze potrebuju ovladat aj web design. Urcite neuskodi aspon zakladne graficke citenie. Rozdiely medzi klasickym editorom a web editorom (ktory ovlada webdesign) su viditelne vo vystupe na prvy pohlad. Jednoducho profesionali vidia aj to, co je na pozadi (margin okolo obrazkov, a pod.).

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 7.7.2003 v 22:28

Dnes jsem se dočetl hezký názor od profesionálního fotografa Frank Petronio: Design and content should be interwoven to a greater degree than they usually are. The best results come from designers who can write copy, writers who can photograph, and photographers that can build websites.

Vilém Málek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.7.2003 v 9:11

2 Lukin: Velmi pěkné, neměl bys odkaz na původní zdroj? ;-)

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.7.2003 v 13:02

Citát jsem přebral z weblogu LucDesk - bohužel nemá funkci permalinků, ale hledej záznam ze dne 7.7.2003. Samotný autor citátu, Frank Petronio, má sice také svůj weblog, ale citovanou větu jsem na něm nenašel.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.