Weblog Letem světem Optimální šířka odstavce :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Optimální šířka odstavce

SeldaBlog je pro mne dobrým zdrojem nápadů k zamyšlení. Sotva jsme nedávno probrali velikost písma a přístupné formuláře, ve svém příspěvku Na šířce záleží se vrací k oblíbené otázce optimální šířky textu. Tato otázka bez jednoznačné odpovědi patří mezi ostatní podobné kousky, z nichž namátkou mohu vybrat Jak má vypadat správný TITLE stránky či V jakých jednotkách definovat velikost písma. Z následujících odkazů je pak patrné, že jsem se touto otázkou nezaobíral v minulosti pouze já, ale i lidé mnohem více erudovaní, např. Marek Prokop či Martin Kopta. Z úplně jiného pohledu se pak na celý problém dívá Rony na Spravodaji.

A jaký je můj současný pohled na věc? Vy, kteří čtete weblog Letem světem od počátku, možná pamatujete, že původní podoba byla založena na fixní šířce odstavců, ale i konstantní velikosti písma (tedy alespoň v MSIE). Když jsem později ale weblog předělával do nové současné podoby, převážili ve mně pochybnosti vůči fixní šířce a vydal se cestou gumových odstavců. Narazil jsem totiž na dvě velké výhrady vůči pevně nadefinované šířce odstavců. Prvním byla variabilní velikost písma. Text, který při doporučované optimální šířce 400px vypadal a četl se dobře, se při zvětšení písma o 100 procent vizuálně rozpadl na úzký sloupec s 4-5 slovy na řádek, který byl přesným opakem snadné čitelnosti. Zvláště pro osoby jako já, které vnímají čtené slovo v kontextu se slovy následujícími a předcházejícími a tudíž jejich mozek podvědomě čte několik slov napřed. A proto se zoomování písma stalo prvním vážným argumentem proti konstantní šířce textu. Druhý důvod je jednoduchý a souvisí s vírou v to, že čtenáři web ových stránek nejsou idioti. Mohou si proto příliš široký text zúžit dle vlastní potřeby jednoduchou úpravou velikosti okna. Proces opačný, tedy možnost roztáhnout příliš úzké odstavce s fixně nadefinovanou šířkou, ale možný již není. A to je můj druhý argument za variabilní šířku textu.

Závěrem snad jenom dodám, že naprosto nepopírám pravidlo, které tvrdí, že text široký tak akorát, tedy ani příliš široký, ani úzký, vnímá a vstřebává čtenář nejsnadněji a nejrychleji. S tím plně souhlasím. Ale nesouhlasím s tím, aby optimální šíře textu byla čtenáři předepisována. Naopak nechávám volbu šíře a velikosti textu zcela na čtenáři. PS: Nezapomínejte prosím, že výše napsaná slova vztahuji na zpravodajské a informační stránky, protože u firemních prezentací či osobních stránek jsou prioritní zcela jiné parametry a na snadné vstřebávání informací není kladen takový důraz.

23.6.2003 | 19:12 | přidal Lukin

Vaše názory

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 23.6.2003 v 19:26

myslim, ze vcelku totozny nazor mam predsa aj ja ;-) nie sme trupky a maximalizovane okna su snad domenou monitorov s 640x480. Nie?

Jiří Bureš Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 25.6.2003 v 19:59

Zajímavě to řeší Pixy. Min. a max. šířka sloupce podle "počtu znaků" je zajímavé a zatím jsem se s ním nesetkal.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 25.6.2003 v 23:53

Vkládám odkaz na další ze střípků k tomuto tématu, který uveřejnil Vít Dlouhý na svém weblogu pod názvem Optimální šířka odstavce II.

Marek Prokop Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 26.6.2003 v 10:41

Dvě poznámky: 1) S tou změnou velikosti okna to není tak jednoduché. Nejde o to, že bych to neuměl, ale o to, zda si ji chci měnit. Rovnou říkám, že většinou nechci -- obzvlášť v prohlížeči s více otevřenými stránkami v záložkách je to nepohodlné a dělám si tím na obrazovce bordel. Donutí mne k tomu tedy jen kombinace zcela mimořádně hodnotného textu s naprosto nečitelnou délkou řádků. Není-li jedno z kritérií splněno, buď odejdu, aniž bych text dočetl, nebo ho sice dočtu, ale méně pozorně a daný web si podvědomě spojím s horším zážitkem. 2) Tvrzení, že u firemní prezentace není snadné vstřebání informací prioritní, je katastrofální omyl. Je to přesně naopak. Právě u obchodních stránek je to prioritní, narozdíl od téměř všech ostatních. Pokud se někomu špatně čte ryze informační, nekomerční web, nic moc se nestane (alespoň majiteli toho webu). Pokud se někomu špatně čte firemní prezentace, přichází ta firma o fůru peněz.

Marek Prokop Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 26.6.2003 v 10:43

Hmm, omlouvám se za OT, ale ty diskusní příspěvky se formátují pěkně hnusně. Chtělo by to asi respektovat odřádkování, nebo o tom aspoň něco napsat nad formulář.

Marek Prokop Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 26.6.2003 v 10:47

A ještě jedna poznámka pro Jirku Bureše: plovoucí šířka s max-width v em je samozřejmě teoreticky nejlepší řešení, které už asi rok používám na prokopsw.cz. Problém je v tom, že ho nepodporuje IE a javascriptová obezlička od Andyho Clavera (minmax.js) právě pro max-width v em zlobila natolik, že jsem ji musel dát pryč.

Jiří Bureš Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 26.6.2003 v 19:39

To Marek: > na prokopsw.cz Je to určitě pravda, já jsem si té ne zrovna často používané "finty" všiml v souvislosti s Petrovým redesignem Pixylophonie. ad obezličky) Stokrát škoda špatné podpory "současných" prohlížečů vousatého CSS2.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 26.6.2003 v 22:22

Marku, s názorem na čitelnost firemního webu souhlasím, pokud se bavíme o situaci z pohledu vlastníka webu. Já jsem se na problém díval z hlediska čtenáře a pro něj je dle mne důležité, aby byly dobře čitelné weby poskytující informace v dlouhých a rozsáhlých textech. Firemní weby většinou obsahují zkratkovité informace, které, pokud se o firmu zajímám, skousnu snadno v jakékoliv podobě. Znovu opakuji - z hlediska návštěvníka na webu.

Zdenek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 27.6.2003 v 21:47

To Rony: to jsem si nemusel kupovat větší monitor, abych měl prohlížeč menší než celá obrazovka.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.