Weblog Letem světem Optimální velikost písma :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Optimální velikost písma

Včera jsem si se zájmem přečetl druhé Štouchání do Sovy a pak čekal na Markovu reakci. Mimochodem to, že na Sově je písmo definováno v pixelech, jsem se dozvěděl až právě z posledního šťouchance, protože velikost textu na Sově mi vcelku vyhovovala - ani velká, ani malá. Nakonec tedy Marek definici velikosti poopravil, přičemž využil procentuálního určení velikosti. Vzápětí ale úpravu komentoval a poukázal zároveň na některé nejobvyklejší způsoby, jak pomocí CSS, případně v kombinaci s JavaScriptem, modifikovat velikost písma.

Ale nesouhlasím s Markem v přesvědčení, že používat defaultní velikost písma menší než 100% je hloupost. Nemyslím si totiž, že oněch 100% je velikost, kterou si přeje uživatel, který si třeba ve svém prohlížeči výchozí velikost vědomě nastavil. Netroufám odhadovat nějaká čísla, ale pochybuji, že běžný čtenář někdy šáhne na nastavení defaultního textu v browseru. Tudíž ona hodnota 100% odpovídá nějaké hodnotě, kterou tvůrci browserů nějak určili. A nevidím tedy nic špatného na tom, když použiji pro definování základní velikosti písma například 80%.

Ještě jedna poznámka, které jsem si před drahnou dobou všimnul. Pokud nadefinujete velikost písma v procentech a následně jej zvětšujete či zmenšujete v MSIE, velikost písma se mění v krocích o cca 30 procent. Nejvíce zvětšení písmo je pak velmi dobře čitelné, ale není velké natolik, aby se souvislý text začal rozpadávat na jednotlivá obří písmena. Naopak při minimálním zmenšení je písmo drobné, ale stále velmi dobře čitelné i na monitoru s vysokým rozlišením. Pokud byste si to samé vyzkoušeli s písmem definovaným pomocí klíčových slov (small, x-small) anebo pomocí jednotek em, ex atd., zjistili byste, že míra zvětšování a zmenšování je příliš hrubá - největší písmo je nepoužitelné a nejmenší nečitelné.

Moje doporučení proto zní: nadefinujte si v CSS velikost písma pro celé body na 70-100 procent a velikost jednotlivých částí stránky (nadpis, menu, sloupek) odvíjejte procentuálně od této základní míry. Toto řešení je použito např. na našem weblogu. Vyzkoušejte si, jak se chová tato stránka právě u vás při použití zoomu (samozřejmě Opera je případ sám pro sebe, tam funguje zoom na principu lupy, tedy nezvětšuje se jen písmo, ale celý obsah).

8.6.2003 | 15:14 | přidal Lukin

Vaše názory

Vít Dlouhý Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 8.6.2003 v 21:44

Plně souhlasím s názorem uveřejněným v tomto příspěvku, mám také pocit, že např. na defaultní velikosti 80% není nic špatného - kdo například viděl Verdanu ve 100%, dá mi možná za pravdu....

Marek Prokop Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 8.6.2003 v 23:15

Lukáši a Víte, váš omyl spočívá v přesvědčení, že hodnota 100% je totéž jako medium, tedy pevné "tovární" nastavení velikosti písma v prohlížeči. Jenže tak tomu není. 100% je cokoli, co si uživatel nastaví. Tím pádem nedává smysl hovořit např. o 100% Verdaně. Nic takového neexistuje. Na druhou stranu připouštím, že většina uživatelů si nic nenastavuje a pak se 100% opravdu rovná výchozí hodnotě nastavené výrobcem prohlížeče, resp. operačního systému. Potíž je v tom, že definicí 80% vycházím vstříc těm, kteří si nic nenastavují (a tudíž je zřejmě velikost písma moc nezajímá) a naopak trestám ty, kteří velikost nastavili, protože je pro ně zřejmě důležitá.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.6.2003 v 2:01

Já jsem Marku hovořil o tom (a možná to vyznělo trochu jinak), že 100% je továrně nastavená velikost do té doby, než ji uživatel nastaví jinak. Co se týká trestání lidí, kteří se velikost nastavili: jednak tak většinou činí uživatelským CSS předpisem s indikací !important a druhak, když danou velikost nastavují přímo v nastavení browseru, vědí přesně, co činí a dokáží si velikost písma zvednout adekvátně ke svým potřebám. O lidi, kteří si proto dovedou vzhled stránky přizpůsobit k obrazu svému, nemusím mít takový strach, jako o běžného uživatele, kterému bych naopak měl stránku servírovat v co nejideálnější podobě, která bude pro většinu čtenářů optimální.

Ondrej Ivanič Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.6.2003 v 8:31

Je to hlúposť, nastavovať veľkosť písma v percentách na inú hodnotu ako je 100%... Pre niekoľko ľudí ktorý to robia som si musel v Mozille nastaviť základnú veľkost až na 20px a minimálnu veľkost na 9px. Zastreliť ľudí ktory robia IE only weby. Dohnali to až do štádia, že ra rozumnú veľkosť písma považuju veľkosť 8-10px prípadne x-small. Stránka vyzerá v 800x600 (1024x768) možno celkom pekne, ale pri 1600x1200 sa to nedá čítať. 19'' monitor som si nekúpil aby som mohol používať 800x600.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.6.2003 v 10:20

S tím nesouhlasím - momentálně si např. tento weblog prohlížím při rozlišení 1600x1200, velikost písma je nastavena CSSkem na 80% a nemám pocit, že by se to obtížně četlo. Komu ano, stačí písmo jednoduše zvětšit. Rovněž nerozumím větě o IE only webech - co tím je míněno? Vůbec to nepatří do kontextu.

Ondrej Ivanič Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.6.2003 v 11:53

IE only weby: napr. Žive, priemerná veľkosť fontu je cca 11px. Zachránili to len nadpisy, inač by to nebolo 11px ale podstatne menej. Vyhovuje mi cca 14px ktoré by som si rád nastavil. Nemôžem, lebo 80% z 14px je 11.2px a to už je malé... A ako dobré sa mi pozdáva riešenie: body { font: menu font-family: Arial, sans-serif; /*a ine */ /* ... */ } Ten kto potrebuje vačšie písmo má ho nastavené aj v systéme.

bubak Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.6.2003 v 14:20

Vychozi nastaveni v browseru asi ma svuj vyznam. Netvrdil bych, ze si uzivatele toto nastaveni nemeni, spise tvrdim, ze velikost je pro kazdeho velmi subjektivni. Mam radeji 100% a sam si v browseru zvetsim/zmensim velikost. Kdyz se zacali "vnucovat" typy a velikosti pisma, tak prisli i tyto problemy... Jak z toho ven? Navrh bych udelat BITMAPU dane velikosti a hlasovani co komu vyhovuje. Osobne si o +1 stranku zvetsuji - tento stav mi namaha zrakove svalstvo (zrak mam stale dobry) - a stale verim, ze neni cilem "likvidace ctenaru" :o))

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 9.6.2003 v 18:27

Nechvi být kverulant, ale před jistou dobou na těchto stránkách proběhla anketa právě ohledně současné velikosti písma - viz http://weblog.oborsky.cz/ankety.php - čtenáři jednoznačně schválili současnou velikost. Stránky musím tvořit standardně co nejpřijatelnější pro majoritu čtenářů s tím, že zbývajícím návštěvníkům nabízím snadnou možnost přizpůsobení svým potřebám (od jednoduchého zvětšování písma až po mohutné úpravy vlastním stylovým předpisem). Nebo si myslíte, že tato politika není správná?

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.