Weblog Letem světem Co je vlastně weblog :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Co je vlastně weblog

Na stránkách Shirley E. Kaiser jsem našel kupu velice zajímavých odkazů na články a spoty, které se zabývají stejným úkolem - přiblížit ducha a kouzlo blogování široké internetové veřejnosti. Vím, že českým internetem již proběhlo několik článků na podobná témata, ale dle mě je zajímavé podívat se, jak se slova weblog a blogování vysvětlují v cizině. Navíc články jsou zajímavé nejen pro lidi blogováním nedotčené, ale i pro píšící autory, neboť budou po přečtení následujících textů schopni ostatním jednoduše vysvětlit všechny základní věcí spojené s blogováním.

Ze všech odkazů vyberu jen tři nejzajímavější, jinak byste měli čtení na několik dní. V první řadě si nenechte ujít velice zajímavý článek Co dělá weblog weblogem?, který rozebírá do detailu anatomii typického weblogu. Dozvíte se v něm, proč weblogy vznikají, co vlastně weblog je a co není, čemu se říká spot, permalink, jak fungují archivy, rozdělení spotů do kategorií. Zabrousíte i k rozdílům mezi offline a online blogováním a přečtete si o významu komentářů pro čtenáře i autory.

Do skupiny opravdu dobrých článků rozhodně patří i Umění blogovat. Kromě nezbytné kapitoly Co je blogování se můžete dočíst i o různých oblastech nasazení weblogů v praxi - od znalostní databáze přes výuku až po klasický nástroj pro sebevyjádření. V dalších kapitolách se dozvíte, proč a kdy pro vás bude nasazení blogu přínosné, co tím získáte a jak se blogování liší od ostatních metod komunikace. Pokud se prolouskáte i k druhému dílu, dozvíte se navíc, jak co nejjednodušeji s blogováním začít, proč vaši čtenáři ocení agregaci spotů (RSS) a na závěr si můžete prohlédnout ukázky weblogů typických pro každou z kategorií (novinky, sportovní kometáře, vzdělávání, komunitní blogování atd.).

Posledním vybraným odkazem je starší, ale jedinečný souhrn vzpomínek, názorů a postřehů desítek čtenářů a autorů weblogů. Kdy jste poprvé navštívil nějaký weblog, jak na vás tento nový styl psaní působí a mnoho dalších podobných otázek a hlavně jejich odpovědi naleznete v 14 dílném dokumentu Co je to sakra weblog?. Nebudu vám převypravovat celý obsah, ale jednu věc z něj velmi volně přeložím. Moc se mi totiž líbilo vysvětlení funkce weblogu: Každý weblog je autorův žrout času, ale autor je natolik milý, že obsah weblogu s ostatními sdílí a jeho čtení proto může být i váš žrout času.

Pokud po přečtení těchto tří dokumentů nebudete mít dost, zamiřte na kompletní seznam odkazů a klikejte a čtěte a klikejte a čtěte. Za týden na viděnou.

3.6.2003 | 5:39 | přidal Lukin

Vaše názory

Marek Prokop Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.6.2003 v 17:16

Lukáši, díky za velmi zajímavé odkazy, ale prosím, nedělej ze Shirley, jemné dámy, pianistky a designérky, chlapa.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.6.2003 v 19:05

Ops! Tak to jsem dodnes netušil, že je to ONA a ne ON. Ale je to pravda, zde je důkaz: http://www.shirleykaiser.com/ Pěknej trapas. No nic, opravím to a poučím se.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.