Weblog Letem světem Mezi řádky tabulky :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Mezi řádky tabulky

Hlavním důvodem, proč mít důležitý obsah na začátku stránky, je optimalizace pro vyhledávače.

Marek Prokop na Sově pomocí jednoduhého triku s rowspanem v tabulce ukazuje, jak dostat hlavní obsah stránky na začátek html souboru a navigaci odsunout na konec. Pořadí buněk či sloupců se tak dá v kódu prohazovat. Moc pěkné!

Jako hlavní důvod Marek uvádí přizpůsobení pro lineární zařízení -- čtečky, některé mobilní browsery a handheldy. To mi přijde jako hodně slabý argument, protože každý, kdo se potkal s handheldovými prohlížeči, ví, že dělají stejnou chybu jako jiné "normální" browsery (s výjimkou Opery 7): tabulku zobrazí až po té, co do prohlížeče dorazí celá. Pro cca 97% webové populace je tedy prohazování buněk s obsahem naprosto zbytečná optimalizace.

Na svých stránkách jsem se vždycky snažil mít obsah vepředu. Zrovna kvůli tomu jsem na layout nikdy nepoužíval tabulky. Ne, že by na tabulkovém layoutu bylo něco špatného (kromě pomalého vykreslování). Tím pravým důvodem, proč jsem chtěl mít obsah na začátku, byla Altavista.

Altavista totiž jako popisek nalezené stránky nezobrazovala úsek textu s nalezeným slovem, jako to dělá dnes třeba Google, ale zobrazovala prvních pár vět ze stránky. Takže příkaz dne zněl: mít na začátku něco smysluplného.

Časem jsem empiricky zjistil, že stejné pravidlo se náhodou hodí i pro Google a jiné moderní vyhledávače. Mám důvodné podezření, že začátek stránky vyhledávače indexují s větší pečlivostí než zbytek textu. Pokud bych v něčem viděl výhodu přehazování tabulek buňky, aby se obsah dostal na začátek, tak pouze a právě pro vyhledávací optimalizaci.

Vzhledem k tomu, že autor Sovy v síti je přední český specialista na vyhledávače, se dost divím, že to neuvedl. Buďto to prostě opomenul, nebo se hodně mýlím, nebo před čtenáři něco tají :–)

Doplněno: Reakce Sovy správně upozorňuje, že zohlednění začátku dokumentu vyhledávači není ověřené.

Už léta se totiž snažím uspořádat informace na stránkách sestupně podle jejich důležitosti a chybí mi tedy srovnání, co by se stalo, kdybych to neudělal.

Marek Prokop (SVS): Zajímá vyhledávače pořadí obsahu? 29. 5. 2003

29.5.2003 | 2:46 | přidal Yuhů

Vaše názory

David Bubenicek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.5.2003 v 17:18

mno, trik je to hodne stary, ale nejsem si jisty bezproblemovosti toho triku do budoucna. http://internetmarketing.cz/weblog/2003_05_25_archiv.html#200357303

-potapnik- Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.5.2003 v 21:37

Normální prohlížeče sice tabulku zobrazí až po té, co do prohlížeče dorazí celá, jenže jedná se pouze o tabulková data. Pokud stránka obsahuje obrázky, a ty stránka křišťálových lustrů LuckyGlass, na které výhodu "přehozené" tabulky demonstruje Marek Prokop, mají. A pokud zavítáte na stránky poprvé, určitě jasně uvidíte první hlavní text s obrázky a až potom se načtou obrázky menu. Alespoň v mém IE6 tomu tak je.

Yuhů Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 30.5.2003 v 1:49

Jo, to je pravda. Dřívější natahování důležitějších obrázků, když linka ještě není ucpaná dalšími http requesty, je další výhoda. Leč domnívám se, že méně podstatná, protože rozdíl časů nemusí být podstatný.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.