Weblog Letem světem V polovině cesty... :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


V polovině cesty...

skončila práce na webu Krajského úřadu Libereckého kraje. Ve zdrojovém kódu je zcela zjevná snaha vytvořit web kombinací HTML a CSS. Bohužel zůstalo jen u snahy. Jedním pohledem odhalíte absenci DTD, neefektivní použití CSS, tabulku zneužitou pro layout, ... Mezi další nedostatky patří nadužívání obrázků (za zvláště nevhodný takový postup považuji v navigaci) a navigace závislá na aktivním Javascriptu.

Nedokončeného webu je velká škoda. Snad příště :-(.

16.5.2003 | 14:49 | přidal Bart

Vaše názory

Segeda Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.5.2003 v 7:50

Podle mych informaci ma stranky Libereckeho kraje nastarosti externe zamestnany student. Nic proti studentum, ale u takoveto instituce je to prinejmensim zarazejici.

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.5.2003 v 10:36

Proc? To ze je nekdo student ma zhruba podobnou vypovidaci hodnotu, jako ze je nekdo inzenyr. Nerika to nic o jeho schopnostech, znalostech, snazivosti... Pod pojmem student se muze skryvat 15ti lety klucina na gymplu nebo 25ti lety IT odbornik.

Bart Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.5.2003 v 13:36

Souhlasím s Pavlem. Fakt, že někdo studuje, ještě neznamená, že se v problematice nevyzná.

Bart Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 8:07

Dnes (22. 5. 2003) jsem autora webu kontaktoval a požádal jej o vyjádření ke stránkám.

jakub Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 9:03

Zdravim - koukam, ze se zde rozviji konstruktivni kritika, takze dekuji. 1) kritika sablony jako takove je zcela opravnena, muzete me zastrelit, budiz mi utechou, ze jiz v teto chvili mam pripravenu xhtml strict sablonu s css2 (oboji prochazi validatorem. Prusvih je uzpusobeni enginu a dilcich sablon. 2) problem daleko vetsi je dle meho uzivatelsky vkladany obsah, ktery se nyni chystame drasticky utnout, resp. moznosti jeho upravy pomoci interniho editoru. Polehcujici okolnost muze snad byt i to, ze stranky minimalne jednou rocne rekonstruuji a tato uz ma opet vice nez rok.

jakub Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 9:07

uff, tak kdyz to ted po sobe ctu, tak si trosku protirecim s temi rocnimi udaji ("minimlane jednou rocne ... opet vice nez rok"), ale berte to +/- mesic Mimochodem jeste musim uznat, ze autor to s tou puli cesty vyhmat zcela presne. Take me napada jeste jedna polehcujici okolnost - kouknete prosim na vsechny zbyvajici krajske weby - jen pro srovnani. Pokud pominu weby vyuzivajici vismo, tak jsme zhruba na stejne urovni (toto v zadnem pripade neberu jako omluvu pro stavajici stav) - jen tak btw.

jakub Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 9:11

Kdyz uz mam tu psavou, rad bych se zeptal, jakou informacni hodnotu ma, ze je nekdo student? Resp. zdali to nejak vystihuje kvality a proc tomu tak je. Ja uznavam rceni ustalene na builder.cz, ze nejhorsi je pripad "studentudelalevne", nicmene zde se jedna spise o pripady 16tileteho pubescenta, ktery prave zmaknul prvni akci ve FrontPage ... ;)

Arthur Dent Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 10:01

A ted perlicka: Vcera mi do meho domenoveho kose prisel mail, urceny pro SPRAVCE SERVERU LIBERECKEHO KRAJE, ktery se jmenuje stejne jako ja. Odesilatel se zjevne pretuk' a misto "jakub.maly@neco.cz" napsal "jakub@maly.cz". A ta perla je, ze ja delam taky spravce serveru krajskeho uradu, ale JIHOCESKEHO KRAJE... Svet je malej.

Segeda Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 11:28

Nikdy sem nemel nic proti studentum (kromne tech "studentudelalevne"). Sam znam mnoho studentu, kteri strci stare "profesionaly" do kapsy. Mne pouze zarazi, ze (jestli to je pravda) krajska instituce nema vlastniho odbornika, ktery by se venoval webu a vecem okolo na plny uvazek. V dobe (snad) nastupujiciho e-govermentu je to vice nez divne. PS: A jeste jednou se omlouvam studentum. :-)

jakub Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 13:59

uff plny uvazek - pondeli az nedele, pro pracovniky nepretrzite on-line (telefon nezvedam snad jen kdyz jsem na WC - muzete strilet ;)) - tak nevim jaky je rozdil mezi timto a plnym uvazkem ...

jakub Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 14:02

Btw: o e-govermentu, e-podatelne, ... - o vsem se vice mluvi nez cini. To je jako kdybych ja tedka prohlasil, ze jsem uzakonil, ze regulerni navsteva skoly muze probihat on-line. Ted si vsichni zatleskame, jak jsme pokrokovi, ale skoly se z tohodle technickyho soku neproberou jeste rok, pak jim bude dalsi 2 trvat na zajisteni zazemi a pak dalsich 5 nez zajisti infrastrukturu ;)))) Skoda mluvit ...

-potapnik- Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 17:56

Tak ja jakozto 16 lety studentik jednoho nejmenovaneho prazskeho gymplu, musim reagovat na Segedu: sice se 2x omlouva vsem studentum, ze proti nim nic nema, ale na druhou stranu tvrdi, ze by mel kraj mit IT profesionala na plny uvazek. Jenze ono to s tim e-governmentem neni zase tak ruzove. Urcite "hodne" uredniku nevi, neumi a snad ani nehce pouzivat internet. A navic ten "odbornik" na plny uvazek samozrejme neco stoji :-) Pro kraje je jednodussi zamestnat studenta, oni stejne podle mne ani poradne nevedi jak s tim "internetem" nalozit, co od nich ocekava bezny potencionalni internetovy navstevnik. Myslim, ze hlavni chyba je prave v tehle neinformovanosti.

ADAM Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 18:35

Nedá mi to a musím se přidat s názorem.Liberecký kraj má odborníky, kteří pracují na jeho webových stránkách a mezi ně patří i sice externí,ale spolehlivý webmaster, který stále,pokud má možnosti-jak finanční tak metodické, webové stránky zdokonaluje. Vše ostatní co jsem si přečetl je věc názoru, který pro jmenované odborníky není směrodatný, protože mají své předpisy, kterými je nutné se řídit,ale poučné a dobré pro další práci.Myslím, že je velmi těžké podat hodnocení webových stránek pokud problematiku celého běhu jejich "výroby" neznám ( např. personální systém práce na něm atd.).

Vít Dlouhý Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.5.2003 v 20:43

Ačkoliv výše zmíněný web Krajského úřadu určitě není dokonalý, musím říct, že v porovnání s některými jinými -stejně zaměřenými weby dopadá ještě nadprůměrně. Kritizovat bychom měli spíše ty co na to kašlou zcela, a ne ty, co se alespoň snaží! Hlavně bych však chtěl zareagovat na větu: "Podle mych informaci ma stranky Libereckeho kraje nastarosti externe zamestnany student" od Segedy. I kdyby autorovi bylo 15, tak co? Naučme se posuzovat práci jako výsledek a ne dle toho, kolik je autorovi! PS: Jsem z Liberce, takže můj názor je zcela nestranný! ;-)

Bart Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 23.5.2003 v 9:55

Konstruktivní kritikou nezkazíte nic.

Segeda Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 29.5.2003 v 8:04

2Vit Dlouhy: Praci jako vysledek posuzoval jiz autor clanku. Ja jsem pouze poukazal na fakt, ze kraj nema vlastniho staleho webare. 2jakub: Pises ze mas pracovni dobu nepretrzite. ja jsem zase slysel od zamestnancu krajskeho uradu, ze jsi neochotny a casto zadanou praci odsouvas. Nejcasteji je pry slyset "ze mas zkouskovy obdobi a musis se ucit"

ADAM Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 17.6.2003 v 7:24

Segeda píše nepravdivé informace v tom slova smyslu, že webmaster není k dispozici zaměstnancům k zadávání práce a jeho úkolování. A to je právě zmíněná znalost systému práce na webových stránkách. Odpovědní pracovníci, které je nutné kontaktovat (nikoli webmastera!), jsou k dispozici. Každý zaměstnanec byl informován o způsobech jak kontaktovat tyto zodpovědné pracovníky.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 17.6.2003 v 21:51

Jakubovi a Segedovi: prosím žádný flamewar na těchto stránkách - článek byl původně o webových stránkách, nikoliv o pracovní morálce autora. Samozřejmě si můžete vyměnit názory na svých emailových adresách, které jste uvedli při vkládání názoru. Ale máte-li jakýkoliv další názor k věci, bude zde samozřejmě vítán.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.