Weblog Letem světem Tabulky bez tabulek? A proč? :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Tabulky bez tabulek? A proč?

Díky weblogu Příručka za zařazení do odkazů, ale tenhle spot se hlavně týká posledního příspěvku tohoto blogu Tabulky bez tabulek. Nemám totiž ani potuchy, proč ten článek vzniknul. Že pro layout stránky nejsou tabulky vhodné, to víme. Ale autor článku nahrazuje pomocí CSS tabulky obsahující klasická tabulková data (viz příklad k článku). To je IMHO špatně, protože tag table je určen právě pro tabulková data. Navíc pokud prozkoumáme zdrojový kód příkladu, uvidíme pouze substituci jedné značky za druhou (například span místo td). Ze sémantického hlediska je jednoznačně lepší nasadit klasickou tabulku se všemi svými možnostmi, tedy i table-header, summary, caption atd. Samozřejmě tabulku, kterou můžeme právě pomocí CSS slušně ostylovat. Například kalendář v pravém sloupci je klasická tabulka, která se zobrazuje shodně ve většině majoritních browserech. A co vy na to - souhlasíte se mnou nebo s autorem výše odkazovaného článku?

14.5.2003 | 0:26 | přidal Lukin

Vaše názory

RadoA Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 8:34

Chcel som písať autorovi, ale má tam len e-mail (bez diskusie), tak som rezignoval. Nahradiť tabuľkové dáta CSS-kom je pekná blbosť. Netreba to prehánať. Na druhej strane: nikdy som to neskúšal, ale CSS má v "display" hodnoty aj pre tabuľkový výzor. Autor však použil len (prebehol som to len letmo) "float: left" na div a span. Možno by stálo za 'hriech' ich vyskúšať (keď už...)

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 9:30

Jednou jsem to zkousel u dvou sloupcu - ve strukturovanem zivotopisu. Nakonec jsem pouzil tagy DT a DD. Snazit se nahradit vicesloupcovou tabulku pomoci SPAN je pekna... ale proc to nezkusit? Ze srandy...

pixy Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 10:52

Nahrazovat tabulky netabulkama je nesmyl, vopičárna, hovadina a vůbec, čeština má pro onanii krásný výraz: samohana. Z úplně stejného důvodu, jako je špatné nahrazovat celý obsah stránky tabulkama (zničí se tím hierarchie obsahu a odstraní se tím podstatná část obsahu: jeho struktura) je špatné nahrazovat tabulky čímkoli jiným (zničí se křížová závislost dat). Pro tabulková data jsou ideálním a jediným možným formátem tabulky, nic jiného. Analogie ze života: když nebyly k sehnání nakládané brusinky na svíčkovou, nahradily se rybízovou marmeládou. Nic moc, ale použitelné řešení. Autor tady předkládá návod, jak z pravých lahůdkových brusinek vyrobit rybízovou marmeládu...

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 11:24

Velice pěkna analogie, která se hodí i na dalších tisíc věcí spojených s webdesignem. Koukám, že jsi dospěl do věku, Pixy, kdy začínáš plodit slova, která se budou za pár let učit ve školách.

Miloslav Ponkrác Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 18:56

Naprosto chápu. To je důsledek propagandy, že tabulky jsou špatné. Všude se psalo, tabulky nepoužívat, dělat vše přes CSS. Já jsem byl první, kdo tento přístup kritizoval, protože se řeklo A, a neřeklo se B. Po mé kritice v různých diskusích se začalo konečně psát, že tabulky pro layout ne, pro tabulková data ano. Ale propaganda už je na světě, a normální lidi jsou prostě zblblí, snažili se pouze psát podle standardů podle rad Pixyho apod.. Prostě se snažili dbát dobře míněných rad. Podle mě nejlepší náprava je, aby velký propagátor Pixy (možná není první, ale jak jsem zjistil, má velký vliv) začal konečně důsledně ve svých doporučeních psát všechny aspekty. Asi tak, jak to dělá Sova v síti. Ta vždycky řekne pravidlo, a pak řekne, kdy ho používat, a kdy ne. Málokdy někoho kritizuji přímo, ale Pixy má autoritu v CSS doporučeních, a je to částečně on, kdo to může zvrátit. Proto se divím, že namísto toho, aby si uvědomil, že jeho hlas mimo jiné působí, že lidi se snaží zbavit tabulek až do absurdna se tu pouští do kritiky namísto toho, aby se zamyslel nad svými trochu jednostrannými doporučeními. Jak sakra lidi mají domýšlet, co tím vším vlastně myslel?

Lubomír Gombos Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 19:49

Hm, to je fakt. My amatéři se učíme od profesionálů, takže za to můžou oni :o)

Vít Dlouhý Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 20:50

mé vysvětlení je na blogu...

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 21:17

Dodávám vysvětlení Vita Dlouhého, převzaté z jeho weblogu Příručka: Pár lidí (děkuji Marku Prokopovi a dalším) mě upozornilo na to, že dělat tabulku pomocí CSS je chyba a já s tím souhlasím (v původní verzi jsem na to upozornil, při korekci, jsem ale tuto informaci nesmyslně odstranil), vzniklo tady asi malé nedorozumění a to především mou vinou, tento trik je myšlen spíše jako ukázka možností CSS. Nikde v článku nestojí nabádání k tomu, abychom klasické tabulky nahrazovali CSS tabulkami. Snažil jsem se pouze vyzdvihnout přednosti CSS - ačkoliv možná trochu nešťastnou formou.

Miloslav Ponkrác Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 23:43

Za chvíli se vymyslí jiná ptákovina jako náhradou za svatý boj proti tabulkám. A až ti, kdo ji nejvíce propagují se setkají s extrémem v používání, tak si namísto uvědomění si o své spoluvině za tento stav začnou prostě zase psát dojáky o marmeládě a brusinkám v blažené nevědomosti. Zajímavé je, že mnohé lidi z praxe typu Marek Prokop, nebo autor webu Yuhů jsem nikdy nezažil prosazovat jednostranné extrémy v tvorbě webů. Klasický citát z internetu: "Příčiny, které mohou zruinovat muže jsou tři: ženy, hazard a bezmezná důvěra k odborníkům."

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.