Weblog Letem světem Co jsou standardy :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Co jsou standardy

Několik posledních spotů [1][2] apelovalo na dodržování webových standardů. Ale co si vlastně představit pod slovem standardy? Připravil jsem pro vás malý přehled alespoň základních norem, specifikací a doporučení, kterými by se měl autor webových stránek když ne řídit, tedy alespoň inspirovat. Nejprve sebe zařaďte do správné kategorie a podle zařazení si pak přečtěte příslušný odstavec:

Odstavec A: Máte zajímavého koníčka a jistě píšete zajímavé stránky. Při svých tvůrčích pokusech však zkuste myslet i na své potenciální čtenáře, kterým můžete vyjít vstříc dodržováním pár základních rad. Své stránky piště validní podle zvoleného DTD neboli souhrnu pravidel pro psaní HTML (nebo pokročilejšího XHTML). Výsledky si při psaní můžete průběžně kontrolovat W3C validátorem. Samozřejmě nejste omezeni pouze na něj, existují i další alternativy. Pokud se rozhodnete vzhled a chování stránky řídit pomocí kaskádových stylů, bude se vám hodit i CSS validátor.

Odstavec B: Takže psaní stránek už slušně rozumíte, udělat validní kód pro vás není obtížné a s CSS jste jedna ruka. Ale neusněte na vavřínech. Sledujte nové trendy ve webdesignu, zabudujte do svých stránek více uživatelské přívětivosti, myslete i na zrakově postižené návštěvníky. Tvořte své stránky všeobecně přístupné a bezbariérové. Hodně čtěte a studujte.

Odstavec C: Pro vás, ostřílené harcovníky, mám jen pár odkazů, díky kterým budete moci vytvářet stránky široce přístupné a použitelné, stránky, které budou natolik kvalitní, že budou splňovat i náročné evropské a americké oficiální normy. V souvislosti s plánovaným vstupem do EU lze totiž počítat se zavedením podobných standardů i v naší zemi - minimálně pro weby státní správy, škol, univerzit a podobných institucí. Proto již dnes naslouchejte radám HTML doktora anebo si své stránky otestujte na přístupnost pomocí Cynthia Says. Tento nástroj vám ve spojení s krátkým checklistem pomůže zkontrolovat, zda jsou vaše stránky v souhlasu s americkou normou Section 508 nebo s mezinárodním doporučením WCAG.

11.5.2003 | 8:10 | přidal Lukin

Vaše názory

Lubomír Gombos Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.5.2003 v 13:37

Z příspěvku cítím terminologický zmatek. Já jsem se vždycky domníval, že je rozdíl mezi standardy (WCAG, ...), normami (Section 508, ...) a technologiemi (XHTML, CSS, ...). Validita technologie se pak kontroluje validátorem (RDF validátor, CSS validátor, ...), standardy (třeba standardy přístupnosti) různými nástroji (takže nejen Cynthia Saya and spol., ale také různé verze prohlížečů, nevizuální a textové prohlížeče, velikosti rozlišení, bez obrázků, bez skriptů, atd.). Postupů pro kontrolu je celá řada. Zase jsem se nic nového nedozvěděl:(

Arthur Dent Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.5.2003 v 16:45

Ať si Medvídek Pú říká co chce o kódování Windows-1250, faktem je, že státní správa u nás prosazuje jako standard kódování češtiny ISO-8859-2. To jen tak na okraj.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.5.2003 v 17:06

Pro Lubomíra: Nejsem profesionální webdesignér a v podstatě nejsem webdesignér vůbec. Proto jsem začátek příspěvku uvedl slovy 'malý přehled základních norem, specifikací a doporučení', mezi které se snad dají zařadit všechny zmiňované odkazy. Spot vznikl jako reakce na několik emailů s dotazem, jak vlastně postupovat, pokud chci stránku napsat co nejlépe (z hlediska kvality kódu). IMHO je jedno, zda budu nazývat XHTML standardem či technologií, mnohem důležitější je umět XHTML správně používat.Sám například necítím žádný větší rozdíl mezi slovy STANDARD a NORMA. Pokud vám spot nic nového nenabídl, znamená to pouze tolik, že se v dané oblasti orientujete velmi dobře.

Lubomir Gombos Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.5.2003 v 23:16

Aha. Ale já žádný expert taky nejsem. Ještě bych chtěl doplnit, že k testování stránek se dají používat tzv. bookmarklety http://www.pixy.cz/blogg/favelets . Dobré je používat prohlížeč Mozillu, který má zabudovánu spoustu zajímavých nástrojů (najdete je v liště Tools). Mozilla také umí vyjmout ze stránky konkrétní kus zdrojového kódu, to je super věc. Kromě toho se do Mozilly dají doinstalovat různé pomůcky, tzv. sidebary http://devedge.netscape.com/toolbox/sidebars a toolbary http://placenamehere.com/pnhtoolbar

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 11.5.2003 v 23:40

Perfektní. Díky za doplnění dalších dobrých odkazů. Samozřejmě favelety používám, ale úplně jsem je pustil při psaní tohoto článku z hlavy.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.