Weblog Letem světem K čemu jsou standardy :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


K čemu jsou standardy

Během posledních dní jsem zaregistroval mnoho různých diskuzí a článků na téma validity HTML a CSS kódu. Většinou zde stáli proti sobě dvě skupiny tvůrců webových stránek. Na jedné straně lidé, kteří validní kód chápou jako něco samozřejmého a nevalidovanou stránku by na web vůbec nevypustili. Na straně druhé autoři, kteří na validaci příliš nehledí a jejich prioritou je fungující stránka. Samozřejmě existuje ještě třetí velká skupina lidí, kteří na validaci zvysoka kašlou a jejich stránky jsou navíc funkční jen v konkrétním browseru a při konkrétním rozlišení. Tuto skupinu ovšem nelze považovat za webdesignéry. Zaměřme se tedy jen na první dvě skupiny.

Předpokládejme, že tedy napíšeme stránku, která se zobrazuje správně ve většině browserech a nezávisle na operačním systému a nastavení počítače. Proč tedy mrhat dalším úsilím na úpravy kódu, které by vedly ke kódu validnímu? Důvodů se dá najít hned několik.

Validní kód je přehlednější, bez atypických konstrukcí. Budoucí úpravy tak budou mnohem snažší a časově nenáročnější. Bezchybný kód je mnohem přístupnější pro uživatele s různým typem postižení (až 10% populace). Vedlejším efektem validního kódu je tudíž vyšší návštěvnost. Nehledě k tomu, že v některých zemích (USA, Austrálie, EU) již dnes platí zákony nařizující státním a vzdělávacím institucím nabízet návštěvníkům uživatelsky přístupné stránky a seznam těchto zemí se bude jistě rozšiřovat. Validní stránky jsou také více otevřené pro vyhledávače. Tyto stránky jsou indexovacími roboty navštěvovány častěji. To vše vám pomůže zlepšit pozici vašich stránek ve výsledcích hledání. A navíc je validní stránka tou nejlepší vizitkou webového tvůrce. Autor napsáním validní stránky prokáže zároveň i vysokou odbornost a hluboké znalosti oboru. A kvalitně provedená práce vám může v budoucnu přinést další zajímavé zakázky.

Ve vašich pokusech o validní stránku vám pomůžou desítky článků, které se na internetu vyskytují, já si vám dovolím upozornit jen na jeden novější: Jak dosáhnout validity? A nezapomeňte, že svůj názor/dotaz můžete přidat i vy.

3.5.2003 | 18:37 | přidal Lukin

Vaše názory

Lubomír Gombos Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.5.2003 v 12:16

Můj názor je jednoznačný: profesionálové, kteří se webdesignem živí, MUSÍ tvořit validní stránky, naopak od příležitostných tvůrců, kteří jsou rádi, že zpachtili svou osobní stránku, to můžeme jen těžko očekávat. Od profesionálů se ale amatéři učí. Dělejte (profesionální)stránky s kvalitním kódem, a je otázkou času, kdy amatéři začnou tyto poustpy kopírovat. Toť vše.

Miloslav Ponkrác Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 4.5.2003 v 18:36

Bohužel, spory o validitu, co je sleduji na českém internetu jsou trochu pokrytecké. Ono je totiž i správné používání kódu standardu HTML 4.01 správné a validní. Ale většina sporů se sice nazývá sporem o validitu, ale mezi řádky jsou doporučení typu používání tabulek je nesprávné, používání XHTML je jediné správné, apod.. Mnohdy je za jediné validní sugerováno CSS a "holé" HTML snačky s minimem atributů. Ve skutečnosti je mnohdy spor o validitu stejným sporem, jako je Sparta versus Slavie. Kolikrát obě strany chtějí validní kód, ale holt jeden to chce dokázat validním HTML, zatímco druhá strana neúnavně vysvětluje, že dnes se musí používat jen XHTML. Atd.. Ve skutečnosti se v tom amatéři nezačnou orientovat nikdy, pokud každý rok alespoň jednou změníme, co je správné, a to co bylo předtím správné, je nesprávné. Málokdo prostě napíše, správné jsou tyto standardy pro psaní jsou tyto a tyto. Já sám jsem všechny normy pozorně četl, a leccos jsem na internetu také zveřejnil, ale většina zastánců diskusí nemá páru o tom, co je validní, a co nevalidní kód. Někdo třeba dokonale zná CSS, ale zase třeba nezná HTML normu. Apod.. Validní kódy se začnou psát tehdy, až přestanou puntičkářské diskuse o tom, co se má, a co se nemá (rozumněj: co zastánce chce používat) a zastánci diskusí si uvědomují, že bojují nikoli za validní web, ale často jen za podmnožinu validních norem, a vydávají to za jedině správná pravidla.

Pavel Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.5.2003 v 20:38

Vetsina validnich stranek snad donuti VSECHNY tvurce internetovych prohlizecu korektne je zobrazovat. A co z toho? 100% dostupnost vseho a vsude. Krasny sen, ne? Tak proc validni stranky nedelat? Zatim neznam ani jeden argument "proc ne".

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.5.2003 v 21:38

tiez by som opustil termin "validny" je zavadzajuci a nepresny. skor by som ako trend oznacil prechod na pisanie v xhtml + css a s tym suvisejuce zjednodusovanie kodu, ktory obsahuje "content" o ktory v konecnom tvare ide. Vzhlad odpojit, obsah nijakym sposobom nespajat s formatovanim vzhladu. To cenu myslim ma. Aspon vnutorne pre vyvojarov a prevadzkovatelov stranky. Efekt pre uzivatela nemusi byt okamzity - to si uvedomuju ti, ktori sa nehrnu do prerabok svojich projektov. Vcera som sa bavil s chalanom, ktory zacina robit stranky, na moju poznamku, ze nepouziva riadne CSS, mi ukazal ze v kode ma link na externy css. Ale samozrejme v podstate jednoduchu stranku robil tabulkami, pricom cely jeho projekt ako keby vypadol z oka tomu, ktory ukazkovo riesi P. Stanicek vo svojej knizke o CSS. Mne napriklad cely vyznam xHTML dosiel az v poslednych mesiacoch. A to sa este povazujem za "standardistu" ;-)

olin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.5.2003 v 23:15

to Miloslav Ponkrác: Já bych nemíchal validitu kódu a používání různých standardů (trochu z Vašeho příspěvku pociťuji zášť(?) vůči XHTML + CSS). Přiznávám, že jsem zastáncem XHTML + CSS, ctím beztabulkový layout, má to nesporné výhody, ale rozhodně mi nevadí, pokud to někdo dělá jiným způsobem, jestliže to neubírá na bezproblémové funkčnosti webu. Ale vadí mi, pokud se kvůli tomu "jinému způsobu" nemohu na některé stránky vůbec dostat, či mám nějakým způsobem jejich funkčnost omezenu (nepoužívám MSIE). A co se týká ve Vašem příkladu uváděných znalostí CSS versus norem HTML, myslím, že v mnohém napomůže kontrola kódu validátorem. I bez podrobných znalostí norem se potom dá s trochou snahy kýžené validity dosáhnout.

rony Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 6.5.2003 v 0:22

myslim, ze este mam co podotknut. Svojho casu sme pre svojho zamestnavatela robili novu verziu stranok (uz sa jej neda hovorit nova). V danej dobe frcal naplno tabulkovy design. Aj vtedy sa hovorili podobne reci ako teraz - vtedy to ale boli veci typu "uzatvaraj tagy", "neprekrizuj", "pouzivaj metatag na kodovanie", "hlad na ostatne prehliadace". Podstata ulohy bola: zobrazitelne "vo vsetkom co ma vyznam". No a moj tabulkovy kod som si odskusal v browsercam a aj teraz po rokoch (hm, uz) som velmi spokojny. Povodny kod bol behatelny aj na historickejsich prehliadacoch - netscape 4.x (nedavno som ho trosku prekopal, a podpora netscape 4.x uz nie je tak dokonala). Takze ak som pochopil olina - podstatne je neobmedzovat navstevnika. No a dnes, ked budem robit dalsi projekt (ak nejaky bude), tak mozno to nebude ciste xHTML ale komplet vzhlad cez CSS to bude urcite.

Miloslav Ponkrác Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 6.5.2003 v 10:57

pro olina: Používám Mozillu, IE mám jen na kontrolu, zda pod ní mnou udělané stránky vypadají dobře. Já osobně cítím XHTML jen jako přechodnou stanici mezi HTML a XML. Osobně jsem se rozhodl, že na XHTML nepřistoupím, ale počkám si, až bude moci být kombinace XML + CSS, zatím pro to není dostatečná podpora. Myslím si, že XHTML bere výhody HTML a nedává skutečné výhody XML. Z tohoto pohledu cítíte správně, že XHTML není můj favorit. Proti CSS nic nemám, sám jsem napsal seriál na Interval cca před dvěma roky právě o něm. Podstatou mého sdělení ale byla jiná věc, vždy, když se mluví o validním kódu, většinou se jedním dechem přidá XHTML, CSS a beztabulkový design. A s takovou propagandou já nesouhlasím. I staré dobré HTML jde psát validně a browsery to prostě zobrazí. Mnohdy je vůbec těžké psát validní XHTML, protože prostě leckterý starší browser nedokáže vše pochopit jen z čistého XHTML + CSS.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.