Weblog Letem světem Zrakově postižení vnímají jednorozměrně :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Zrakově postižení vnímají jednorozměrně

Jakob Nielsen, kapacita v oboru webové přístupnosti, mě zaujal článkem o rozdílném vnímání stránky slepým uživatelem. Pokud i vám není tato oblast tvorby WWW lhostejná, věnujte trochu času tomuto dokumentu. Dozvíte se, že i stránka korektně napsaná, splňující plně syntaktická a sémantická pravidla, nemusí být pro zrakově postižené návštěvníky snadno čitelná. Rozdíl je v tom, že tito lidé nevnímají stránku jako plochu, ale jako sekcenci textů lineárně navazujících. V článku se proto dozvíte i o několika tricích, jak s relativně malým úsilím zvýšíte přístupnost svých stránek i pro naše často opomíjené spoluobčany.

21.4.2003 | 21:54 | přidal Lukin

Vaše názory

garcon Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.4.2003 v 0:00

Achjo. Lukine, víš kolik je typů zrakových postižení? Slepci vnímají web sekvenčně, ale ostatní zrakově postižení třeba ne. Není nutný od Nielsena přebírat každou pitomost, jen kvuli tomu, ze je u toho napsano guideline a tutorial a ze u toho ma reklamu na svoje kurzy. Lepsi je zvednout prdel a dojit se podivat do nejakyho tyflocentra -- je v kazdym univerzitnim meste. ;-)

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 22.4.2003 v 10:20

Souhlasím s tím, co říkáš, zrakové postižení může souviset nejen s totální ztrátou zraku, ale třeba jen s barvoslepostí či neschopností vnímat malé či málo kontrastní písmo. To dle mě ale neznamená, že výše odkazovaný článek je zbytečný, jen se zaměřuje na jeden konkrétní aspekt problému. Ideálně přístupná stránka je, jak sám budeš souhlasit, výsledkem kombinace několika různých postupů a zásad - např. velké či zoomovatelné písmo, větší řádkování, nepoužívání grafických pozadí pod textem, snadná navigace a mnoho dalšího.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.