Weblog Letem světem Lehký cynismus :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Lehký cynismus

Míra Kučera píše o upáleném mladíkovi z Plzně netradičním způsobem, se kterým se ale ztotožňuji. Upalování se stalo dnes asi novou módou, ale člověk, který něco takového spáchá, je u mě člověkem neschopným postavit se vlastním problémům, člověk, který nemá odvahu ty problémy řešit a hlavně vyřešit. Nemohu nad takovým člověkem tedy cítit lítost ani pro takovou věc nemám pochopení.

3.4.2003 | 6:46 | přidal Lukin

Vaše názory

Martin Snížek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.4.2003 v 18:50

"... člověk, který něco takového spáchá, je u mě člověkem neschopným postavit se vlastním problémům, člověk, který nemá odvahu ty problémy řešit a hlavně vyřešit. Nemohu nad takovým člověkem tedy cítit lítost ani pro takovou věc nemám pochopení." Já sám jsem docela cynik, ale tohle bych asi napsat nedokázal. To nechápete, že každý člověk není tak chladnokrevný, schopný nebo silný, aby se dokázal vypořádat se všemi problémy života? A o odvaze bych tu moc nezačínal, protože k tomu se upálit jí IMHO člověk potřebuje docela dost. Z vaseho pristupu mi skoro az beha mraz po zadech...

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.4.2003 v 19:21

Vašemu komentáři nerozumím. Vždyť sám má slova potvrzujete. Srovnejte to,co píší já (člověk, který něco takového spáchá, je u mě ...) a co vy (každý člověk není tak chladnokrevný ...). Oba tedy uznáváme, že to ten člověk udělal proto, že nezvládl řešit své problémy. Dál už dodávám jen dvě věci, za kterými si stojím, protože je to můj názor: A) nad tím člověkem necítím lítost - dejte mi jediný důvod, proč by měl být takový člověk litován více, než třeba někdo, kdo se své velké problémy snaží neúspěšně řešit znovu a znovu, ale nevzdává to. B) nemám pro to pochopení - to znamená, že nechápu, proč ten člověk volí jednu z nejbolestivějších smrtí a to ještě na veřejnosti. Nezlobte se na mě, ale pokud je někdo stíhán policií za trestné činy a kvůli tomu se upálí, nevím, proč bych měl takového člověka považovat za hrdinu.

miroslav.kucera Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 5.4.2003 v 19:42

Pratele, jak jsem napsal ve svem weblogu - na svete jsou tisice lidi, kteri chteji zit a nemohou - nikdo o nich nevi - nikdo je nelituje - nikdo jim nepomuze. Proc pak litovat ty, kteri si zivot vezmou zivot dobrovolne, byt velice dramatickym zpusobem?

Martin Snížek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 6.4.2003 v 17:51

Abychom si rozuměli: Já nad ním taky lítost necítím, protože jsem s ním neměl nic společného. Ale právě ty vaše "věci, za kterými si stojíte, protože je to váš názor" mě zarážejí. Působí to na mě dojmem "nedokáže si vyřešit svoje problémy jako my ostatní ['normální'], zaslouží opovržení". Ale Vy jste ho neznal, neznal jste důvody proč to udělal, podínky v jakých žil -- a IMHO do toho nikomu z nás nic není a nemáme ani právo ho nějak soudit.

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 6.4.2003 v 19:18

Ale zase máme právo udělat si vlastní názor na věc a své názory také svobodně diskutovat, ne? A prosím o vysvětlení, kde v mém textu těmi lidmi jakkoliv opovrhuji či je odsuzuji.

Martin Snížek Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 7.4.2003 v 18:27

Ano, máte právo na vlastní názor i na to, ho tady prezentovat. Já mám právo s ním nesouhlasit, a díky tomu, že jste sem umístil diskusi, tak i tento nesouhlas vyjádřit. To je v pořádku ne? V textu vám přesný příklad nenajdu, spíš to tak na mě působí... Ale o tom nemá cenu se přít -- myslím, že na to oba máme trochu jiný názor a tím bych to zakončil...

Honza Zavoral Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 15:56

Víte litovat někoho by jste (Lukin) měl právě pro jeho slabost. Tahle doba je příznačná pro to, že preferuje úspěch, schopnost věci vždy nějak přežít a vyřešit. Litovat máme právě ty, kteří toto nedokážou. Mně toho kluka je líto ::právě:: pro to, že to nezvládl. Moje zkušenost je taková, že čím menší utrpení člověk v životě pozná, tím větší je jeho povrchnost a schopnost být tvrdej ke všemu kolem něho. Až poznáte v životě hodně silné utrpení (smrt blízkého, bolest atd) budete určitě mluvit jinak. A nebo ne ja nevím. Soucit se nedá naučit ....

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 14.5.2003 v 16:52

Hozno, to se pletete. Lítost není to samé jako soucit. Lítost je váš interní pocit, kdežto soucit se projevuje jednáním k dané osobě. Můžete mít i soucit s někým, koho nelitujete. PS: Můj současný postoj je již zformován úmrtím jednoho z rodičů a v poslední době i smrtí jednoho z nejlepších kamarádů. Neučte mě prosím, jak řídit vlastní pocity.

Honza Zavoral Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 15.5.2003 v 11:51

Učit vás řídit vaše vlastní pocity, to určitě nebylo v mém zájmu. Jen mi váš příspěvek na začátku přišel zbytečně tvrdej, stejně jako pár lidem tady. Jestli cítím lítost, nebo soucit a jestli je to nebo není to samé, je vlastně jedno pokud to je to ten pohyb mysli, kdy člověka zajímá proč druhý prožívá a jedná tak jak jedná. A má na tom nějakou účast. V mém případě se jedná o nazření toho proč ten druhý jedná jak jedná(soucítění) a je mi (líto) že to tak udělá. Soucit nemusí být jen jednání. V tomto případě asi většina z nás nijak jednat nemohla. Ano byl to člověk, který nebyl schopen čelit vlastním problémům. To je mi líto a zárověň dokážu cítit jak tohle může v člověku lehce vzniknout. Také jsem přišel brzo o jednoho z rodičů a vím jak to bolí. Nechtěl jsem se vás nijak dotknout, ale stojím si za tím, že je přirozené s tímto člověkem soucítit a litovat ho. Přijde mi to tak zřejmé...

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 15.5.2003 v 18:50

A přijde vám zřejmé litovat každého, komu se děje něco špatného - ať už vlastní vinou nebo cizím zaviněním? Pokud ano, neděláte celý život nic jiného, jen litujete. Můžu soucítit a litovat své bližní, rodinu, známé, přátele, ale litování všech lidí na světě není normální chování člověka.

Honza Zavoral Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 16.5.2003 v 16:36

O litování všech lidí světa jsem nemluvil a není to ani možné, ani nutné. Mluvíme tady ale o konkrétním případě. Tady mi to líto je.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.