Weblog Letem světem Souboj operačních systémů :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Souboj operačních systémů

Existuje mnoho různých operačních systémů a jejich GUI nástavby, ale dnešní článek se zabývá jen pěti z nich: Windows XP, BeOS 6, MacOS X, Unix KDE a Gnome. V studii Desktop Environment Comparison jsou tito zástupci porovnáváni z různých hledisek - nakolik jsou uživatelsky přívětivé, nakolik intuitivní, jak hodně lahodí oku, ale autoři studie také hodnotili stabilitu systému, množství chyb, celkovou rychlost a mnoho dalších hledisek. Pokud vás zajímají pouze výsledky a nechcete kvůli nim studovat článek, zde je jednořádkový souhrn. (zdroj LucDesk)

Výsledek: MacOSX (90%), Windows XP (80%), BeOS (70%), KDE (65%) a GNOME (65%)

19.3.2003 | 21:03 | přidal Lukin

Vaše názory

pixy Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.3.2003 v 0:25

Jako pravidelny uzivatel prvnich dvou nej-systemu (primarni je OSX) me vysledky vubec neprekvapuji. Jenom mne mrzi, ze kdyz to ctu, primo z toho cisi, ze autor dela primarne na XP a o OSX toho vi jen velmi malo... Seriozni studie by mozna prokazala neco jineho, ale pokud vezmu v potaz jen (obcas velmi pochybne) argumenty v clanku, tak po jejich korekci by vysledek musel byt cca 130%:80% ve prospech OSX vs. XP... (zadnou flamewar, prosim) BTW, dost mne mrzi, ze zrovna na tomhle webu musim konstatovat, ze mi neumoznuje psat cesky. Misto ceskych znaku pri psani vidim jen sypany caj (svalne, co se zobrazi na vystupu: û‰ãfiÏ˘áíé)... :(

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.3.2003 v 0:50

K prvni casti komentare - jsem tichy obdivovatel platformy Mac a tyka se jak zeleza, tak i software. Mit nejake ty financni fondy, koupim si nejaky PowerBook a jsem spokojeny. Ale kdo ma dnes penize nazbyt. Clanek mi nepridada spatny, ale prave cast o MacOS nemohu overit z vlastni zkusenosti. Se zbytkem vcelku souhlasim - tj. WinXP, BeOS a Linuxove GUI.

Co se tyka cestiny, je to jen kvuli moji zaneprazdnenosti, protoze jsem nestihl dosud modifikovat PHP pro vkladani komentaru (coz je i kvuli tomu, ze PHP zacinam poznavat od minuleho tydne). Ver mi, ze jakmile mi vyjde trocha casu, zapracuji na tom. Prozatim se omlouvam.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.