Weblog Letem světem JAWS a skrytá navigace :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


JAWS a skrytá navigace

Program JAWS je celosvětově oblíbený screen reader neboli čtečka obrazovky pro nevidomé a slabozraké. V poslední době se objevily diskuze o způsobu, jak JAWS zpracovává kaskádové styly. Vyplynulo z nich, že pokud v dokumentu máte pomocnou navigaci skrytou pomocí display:hidden display:none a externí CSS předpis připojujete pomocí link rel, tato navigace zůstane skrytá i pro JAWS, což není žádoucí - návštěvník pak nemůže rychlonavigace používat. Řešením prý je použít pro načtení CSS konstrukce @import.

Jenže se to trochu komplikuje. Možná si pamatujete na zjištění, že stránky s CSS připojeným pomocí @import nejsou v MSIE korektně ukládány. A tak si myslím, že je lepší nadále používat řešení pomocí link rel a navrhuji pomocné menu neskrývat (display:hidden display:none), ale schovat do nižší hladiny pod nějaký existující objekt (kombinací CSS pozicovaní a z-index:-1). Nebo máte lepší nápad? Podělte se o něj v diskuzi.

18.3.2003 | 13:00 | přidal Lukin

Vaše názory

pixy Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 18.3.2003 v 18:09

Neni mi trochu jasny, co tim myslis - asi si nejak pletes display:none a visibility:hidden, ne? Jak se chovaji obe z nich?

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 19.3.2003 v 16:07

Jo díky Pixy, samozřejmě jsem se trapně spletl a už jsem to opravil. Správně jsi pochopil, že jsem přemýšlel o dvou věcech najednou - DISPLAY a VISIBILITY. Dumal jsem po přečtení Zedmanova článku, jestli to, co píše, platí jen pro DISPLAY nebo právě i pro VISIBILITY. Ale nenapadá mě, jak to vyzkoušet - k JAWS se jen tak nedostanu.

Radek Pavlíček Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 19.3.2003 v 16:53

Dobrý den, pokud mi pošlete URL, kde se stránka používající výše zmíněné vyskytuje, tak Vám to s JAWSem ozkouším. Radek

Lukin Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.3.2003 v 1:15

Udelal jsem testovaci stranky pro tento problem, jsou na adrese http://weblog.oborsky.cz/testy/jaws/.

Radek Pavlíček Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 20.3.2003 v 14:11

Dobrý den, tak výsledky jsou následující: JAWS v případě připojení CSS přes @import přečte text schovaný jak pomocí display: none, tak i pomocí visibility: hidden. Pokud CSS připojíte přes link rel, tak se k textům odstavce nedostanete ani v jednom případě. Zkoušel jsem testovací stránky i se screen-readerem WinMonitor, který je v ČR rozšířenější než JAWS, a ten je schopen v obou případech (@import a link rel) přečíst text schovaný přes visibility: hidden. Závěr: Jediný případ, kdy text přečte jak JAWS, tak i WM, nastává tehdy, když CSS připojíte přes @import a schováte pomocí visibility:hidden. Přeji hezký den. Radek

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.