Weblog Letem světem Stránky pro mobilní zařízení :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Stránky pro mobilní zařízení

Během doby, po kterou tento weblog nefungoval, proběhla českým internetem zajímavá debata ohledně stránek optimalizovaných pro malá přenosná zařízení, handheldy či PDA. Zajímavým argumentem do této debaty je i článek Mobile edition, který zdůrazňuje jednu věc. Ano, stránka s validním kódem a formátováním pomocí CSS je pomocí PDA plně zobrazitelná, ovšem občas na úkor uživatelského komfortu. Jak říká v článku Mark Pilgrim: zobrazitelné neznamená optimalizované. Proto si myslím, že speciálně připravená verze dokumentu je pro návštěvníky přínosem. Ušetříte je tím od zbytečného balastu ve formě obrázků, planého textu atd. A ještě jedna věc - některá zařízení přednačítají stránky, které jsou z té vaší odkazovány. Je tedy důležité myslet i na to.

A pak je tu ještě maličkost. Některé handheldy mají problémy i s validním HTML 4, tedy normou z roku 1997. To je důvodem, proč mobilním čtenářům na některých webech nefunguje navigace. Více v spotu Is that a gun in your PDA.

17.3.2003 | 12:51 | přidal Lukin

Vaše názory

David Napište autorovi komentáře Navštivte stránky autora komentáře

přidáno 17.3.2003 v 13:02

Jistě, je potreba myslet na to, aby kod byl co nejmensi - mnoho prenosu na mobilni zarizeni je zpoplatnovano podle objemu prenesenych dat, nebo ne?

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.