Weblog Letem světem Čeština na pranýři :: Weblog Letem světem

Archiv weblogu Letem světem z let 2002-2003


Čeština na pranýři

Dnešní příspěvek začnu trochu netradičně a to poděkováním. Jistý siňor Agarwaen si dal tu práci a přečetl moje stránky. A aby nezůstalo jen u pasivity, poslal mi i dopis s některými pravopisnými chybami, které jsem na stránkách spáchal. Celým jeho dopisem se táhl duch omluvy, že nechce rýpat, ale že (cituji) "taky jsem rád, když mi někdo dá vědět, protože někdy člověk ty chyby prostě nevidí". Přátelé, on má naprostou pravdu! Sám to také dělám a doporučuji to i vám, pište autorům chyby a překlepy. V nejlepším případě vám poděkujou, v nejhorším vás někam pošlou, ale v každém případě chybu pravděpodobně opraví. Mimochodem pamatujete na počátky českých webů bez háčků a čárek? Mnozí z vás ještě znají nástroj SaCzech na změnu kódování češtiny. Ale vybojovali jsme si to a čeština se na webu zabydlela. Tak ji hýčkejme a udržujme v co nejlepším stavu (než nám ji pánové z EU zatrhnou). Opravování hrubek je to nejmenší, co pro ni můžeme udělat.

Jejej to jsem se nějak rozjel. Ale to, že mám pravdu, mi dosvědčuje i existence serveru Čeština.cz, který vám může o úskalí češtiny na webu říct mnohem víc, i když hlavně z technického hlediska. Hlavní věc, která by vám po přečtení stránek měla být jasná, zní: používejte zásadně kódováni ISO-8859-2 nebo Unicode. Opusťte hranice světa Windows, berte ohled i na ostatní, nejen vaše zásadní nepřátele Linuxáře, ale i na lidi používající různá koncová zařízení, jiné operačí systémy a dokonce i odlišné smysly pro vstřebávání informací. Buďte tolerantní!

Nakonec dodám poslední dvě věci. Neházejte mi hned pod nos, že právě tato stránka jde proti mým vlastním doporučením. System bloggeru zatím moc nemyslí na non-US uživatele a toto řešení se jeví jako dočasná nutnost. Bloguji jen krátkou dobu a chci časem přejít na ISO kódování - tak jako na zbytku svých stránek. A druhý vzkaz je pro ostatní správce weblogů - povzbuťte na svých stránkách i své čtenáře k tomu, aby posílali autorům stránek jejich hrubky a překlepy. Odměnou vám bude zvýšená kvalita vašich blogů i ostatních stránek na českém internetu. Hogwh.

7.11.2002 | 20:40 | přidal Lukin

Vaše názory

Nebyl přidán žádný názor k tomuto tématu.

Weblog byl vytvářen publikačním systémem b2. Veškeré texty z archivu mohou jsou volně použitelné.